بلید

بازگشت به وبلاگ
بلید

بلید

بلید

بلید چیست ؟ بلید یا Bleed چاپی است که از لبه ها و مارجین ها فراتر می رود. به عبارت دیگر بلید ناحیه ای است که باید با برش جدا شود.بلید بخشی از لبه های سند است که به پرینتر مقدار جزئی فضا برای در نظر گرفتن حرکت کاغذ در چاپ یا تناقضات چاپ می دهد.

رنگ های پیش زمینه و تصاویر اغلب به ناحیه بلید تجاوز می کند. بعد از برش، بلید این اطمینان را می دهد که هیچ لبه پرینت نشده ای در گوشه های سند برش خورده نهایی نباشد.

چاپ دقیق بر لبه های یک برگ کاغذ کاری مشکل است. برای حصول این امر لازم است ناحیه چاپ را کمی بزرگتر از آنچه احتیاج داریم چاپ گرفته و سپس کاغذ را در ابعاد مورد نیاز پایانی برش دهیم. عکس ها و تصاویر پیش زمینه و زمینه های تمام رنگ که باید تمام صفحه را دربر گیرند، طوری تنظیم می شوند که از خط برش (trim) فراتر رفته و بلید را تشکیل دهد.

مقدار بلید از هر لبه به طور استاندارد از ۲ تا ۵ میلی متر از لبه برش است. این مقدار برای هر کاربردی متفاوت است. بعضی از نرم افزارها یا چاپگرها اعداد مشخصی را در اول کار درخواست می کنند.

اطلاعات بلید

اطلاعات بلید اشاره به عناصری خارج از قطعه پایانی دارد. اغلب چاپگرها به این اطلاعات نیاز دارد تا هنگام برش کار به اندازه مورد نظر جای اشتباهات پرینتر در نظر گرفته شود. عدم محاسبه بلید و نشان های گراپ می تواند باعث تشکیل یک کادر یا ناحیه سفید نازک دور تا دور چاپ شود.

دستگاه های دای کات اغلب نیازمند ۶٫۵mm بلید از لبه خط برش صفحه هستند. این رقم برای امکان حرکت کاغذ یا رسانه در حین دای کات در نظر گرفته می شود.

تمام بلید

تمام بلید به چاپی از یک سمت کاغذ به سمت دیگر بدون در نظر گرفتن حاشیه های استانداردی که اکثر پرینترهای تخصصی به آن محدود هستند می گویند. این روش برای چاپ بروشور، پوستر و سایر کارهای تبلیغاتی استفاده می شود. اینکار میزان تریم نهایی را کم می کند.

بلید در نرم افزار

مثال زیر مربوط به نرم افزار Adobe In Design است. هر نرم افزاری تنظیمات متفاوتی دارد اما قاعده اصلی یکسان است. اولین قدم همیشه تعیین یک سند جدید است. قدم های بعدی تعیین سایز نهایی (بعد از تریم)، مارجین و بلید است.

بلیدبعد از باز شدن صفحه بلید، تریم یا برش و مارجین (نقطه امن) مشخص می شود.

بلید

در زیر، سمت چپ تصویری است که هم رنگ پر (fills)، هم stroke و هم تصویر دارد که تا لبه های تریم یا برش کشیده شده اند. با این حال بلید برای آن تعیین نشده است. برای هر عنصر handles  را انتخاب و سایز آن را تا خط بلید افزایش دهید. همانطور که در تصویر وسط نمایش داده شده است. تصویر سمت راست بلید های تنظیم شده دارد و آماده است برای چاپ.

بلید

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ