جوهر رسانا

بازگشت به وبلاگ

جوهر رسانا

جوهر رسانا

جوهر رسانا جوهری است که باعث رسانای الکتریکی شدن جسم چاپ شده می شود. این جوهر معمولاً اضافه کردن گرافیت، کربن یا مواد رسانای دیگر به جوهر ساخته می شود. پرکاربردترین استفاده این جوهر در چاپ مدارهای الکتریکی است.

جوهرهای رسانا می توانند یک راه اقتصادی تر برای قرار دادن ردیاب های رسانا روی سطوحی مانند مدار الکتریکی نسبت به راه سنتی آن یعنی قلم زنی مس از روی صفحات مس باشد. چاپ یک پروسه اضافی است که البته هیچ ضایعاتی برجا نمیگذارد که بعداً نیاز به پوشش دهی آن باشد.

جوهرهای نقره امروزه استفاده های متنوعی مانند تگ های RFID (استفاده شده در بلیط های حمل و نقل امروزی و کارت های تلفن)، ترمیم یا بهبود مدارهای چاپی دارند. کیبوردهای کامپیوتری شامل غشاء هایی با مدارهای چاپ شده می باشند. که وقتی دکمه فشرده می شود حس می کند. گرمکن یا یخ زدایی شیشه های عقب خودرو نیز شامل ردیاب های مقاومتی اعمال شده بر روی شیشه هستند که با جوهر رسانا چاپ شده اند. برخی ماشین های جدید امروزی نیز مسیرهای رسانایی چاپ شده دارند که به عنوان آنتن رادیویی عمل می کند.

ورق های پلاستیک و کاغذ چاپ شده خصوصیات مشکل ساز دارند. در درجه اول مقاومت بالا و استحکام کم دارند. به صورت تئوری قرار بود از جوهرهای رسانا در چاپ روی تیشرت استفاده شود. کنترل کننده های صدا به لباس وصل شده و با لمس تیشرت فعال می شدند. اما این طرح به عمل نرسید.

جوهر رسانا به چند روش می تواند اعمال و چاپ شود. چاپ اسکرین، فلکسوگرافی، اسپری، سرنگ و …. معمولاً جوهرهای رسانا پایه سالونت یا حلال دارند. زیرا جوهرهای پایه آب به سرعت بخار می شوند.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ