جوهر سویا

جوهر سویا

جوهر سویا

جوهر سویا

جوهر سویا نوعی جوهر است که از دانه های سویا تهیه شده است. بر خلاف چوهرهای بر پایه نفت خام، جوهرهای برپایه سویا از نظر زیست محیطی دوستانه تر هستند و ممکن است رنگ های بهتر و دقیق تری تولید کنند. همچنین کاغذی که از این جوهر در چاپ بهره برده است راحت تر بازیافت می شود. جوهر سویا دیرتر از سایر جوهرها خشک می شود.

جوهر سویاتاریخچه

در اواخر دهه ۱۹۷۰ اتحادیه روزنامه های آمریکا به دنبال راه های جایگزین متفاوت برای ساخت جوهر به غیر از استفاده از فرآورده های نفتی بود. یکی از دلایل این کار بالا رفتن هزینه هر بشکه نفت توسط اوپک بود. بعد از تست بیش از ۲۰۰۰ گیاه مختلف و روغن تهیه شده از آنها، محققان موفق به تست روغن دانه های سویا شدند. نتیجه تست رضایت بخش بود. امروزه یک چهارم پرینترهای تبلیغاتی در آمریکا از این جوهر استفاده می کند.

تولید

برای ساخت جوهر سویا، روغن دانه های سویا کمی تصفیه شده و سپس با پیگمنت، رزین و وکس ترکیب می شود. اگرچه روغن دانه سویا، یک روغن گیاهی خوراکی است اما جوهر سویا خوراکی نیست و ۱۰۰% تجزیه زیستی ندارد. این به علت همان پیگمنت ها و مواد دیگری است که همانند جوهرهای برپایه نفت به جوهر سویا اضافه می شود.

جوهر سویا یک جزو مفید در تجزیه کاغذ است زیرا این جوهر راحت تر از جوهرهای معمولی از کاغذ جدا می شود.

جوهر سویاجوهر سرکه (کثیف) یک نوعی از جوهر غیر خوراکی سویا محسوب می شود.تعدادی مزایای زیست محیطی دارد. بسیاری از محصولات نیاز به آبیاری یا مواد مغذی ندارند و ضایعات کشاورزی کمتری تولید می کنند.

جوهر سویا همچنین درصد کمی VOC یا ترکیبات آلی فرار دارند. که با کم کردن امولسیون های سمی و مضر باعث کاهش آلودگی هوا می شود. از آنجاییکه روغن دانه های سویا طبیعی و تمیز محصولات نفتی است، جوهر سویا شفاف تر است. هرچه روغن شفاف تر و خالص تر باشد پیگمنت کمتری برای تولید جوهر مورد نیاز است که در نتیجه هزینه نهایی تولید جوهر کمتر می شود.

با توجه به گزارشات داده شده بعضی از پرینترهایی که با جوهر سویا کار می کنند برای یک چاپ مشخص جوهر کمتری نسبت به جوهر نفتی مصرف می کنند. همچنین جوهر سویا ۱۵% پخش بیشتری دارد که جوهر مصرفی را کمتر و هزینه نظافت پرینتر را کاهش می یابد. روزنامه ها از جوهر سویا استاده زیادی دارند مخصوصاً در چاپ رنگی زیرا روشن تر و شفاف تر هستند.

معایب

بزرگترین عیب جوهر سویا این است که زمان بیشتری بری خشک شدن نیاز دارد. زیرا حلال های VOC کمتری دارند. این عیب در چاپ روی کاغذهای کتد شده مشکل ایجاد می کند. اما در کاغذهای بدون کتد و منفذدار که جوهر با نفوذ و جذب در کاغذ سریع تر خشک می شود مشکلی ایجاد نمی کند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *