جوهر نامریی

بازگشت به وبلاگ
جوهر نامریی

جوهر نامریی

جوهر نامریی

جوهر نامریی که با نام جوهر امنیتی نیز شناخته می شود برای نوشتن برای هدف های خاص از جمله پنهان نگاری به کار می رود. این جوهر در هنگام نوشتن مریی است یا بلافاصله بعد از نوشتن نامریی می شود. از روش های مختلفی برای مرئی شدن یا مشخص شدن مطلب نوشته شده استفاده می شود.

تاریخچه

اولین استفاده از این جوهرها به ۴۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد. فتیلو از پیزانتین در سال ۲۸۰ تا ۲۲۰ قبل از میلاد اولین نویسنده ای بود که از جوهر نامرئی ساخته شده از صمغ بلوط و زاج درست شده بود. رومی ها از آب گیاهان و شیر و عربها نیز از لیمو برای نوشتن پیام های سری استفاده می کردند.  جووانی دلاپورتا دانشمند ایتالیایی اولین دستور کتبی ساخت جوهر نامریی از آلو سرکه را نوشت.

موارد کاربردی

جوهر نامریی روی هر سطحی با هر وسیله ای از جمله خودکار، قلم مو، خودنویس، چوب و با حتی انگشت نوشته می شود. بعد از نوشتن جوهر خشک شود هیچ اثری از آن روی سطح مشخص نمی شود. برای خوانده شدن مطلب نوشته شده بسته به نوع جوهر مصرفی، روش های مختلفی از جمله حرارت، ترکیب شیمیایی یا نور فرابنفش برای مرئی شدن آن به کار می رود.

جوهرهایی که با ترکیب شیمیایی تولید می شوند برای آشکار شدن معمولاً نیاز به یک واکنش شیمیایی اسیدی دارند. مرئی کننده های مایع گاهی اوقات به صورت اسپری عرض می شوند. بعضی از مرئی کننده ها به صورت بخار هستند.مثل دود آمونیاک برای مرئی شدن جوهرهای فنل فتالین

قلم های جوهر نامرئی اسباب بازی نیز وجود دارند. که دارای دو سر هستند یکی برای نوشتن و دیگری برای آشکار کردن آن نوشته.

قلم مارکر امنیتی یا مارکر UV با جوهر فلورسنت مه در معرض نور UV مرئی می شوند نوشته می شود.این قلم ها معمولا برای نشانه گذاری اشیا با ارزش به کار می روند. نوع خاصی از این جوهرها هستند که برای سطوح بدون منفذ و صاف مانند شیشه به کار می روند.

بعضی از جوهرهای نامرئی فقط روی سطوح خاصی مرئی شده و روی بقیه سطوح نامرئی است.

در طول جنگ های جهانی استفاده از جوهر نامریی کاربرد فراوان داشت. سازمان عملیات ویژه بریتانیایی در طول جنگ جهانی خصوصیات مشخصی برای جوهرهای نامریی تعیین و مقرر کرد. در ذیل به بعضی از آنها اشاره می شود:

  • با آب ترکیب شود
  • فرار و بدون بو باشد
  • برای روی کاغذ به جا نگذارد
  • زیر نور UV نامریی باشد
  • مریی کننده های جوهر باید محدود باشند
  • با حرارت مریی نشود

انواع جوهرهای نامریی

جوهرهای ظاهر شده با حرارت

بعضی از مواد طبیعی در اثر گرما اکسده شده و واکنش نشان می دهند و قهوه ای رنگ می شوند. بهترین کار ترکیب آنها با آب است که مریی شدن را مشکل تر می سازد. از جمله این مواد: نوشابه، عسل و قندآب، شیر، آب و صابون، سرکه

جوهر نامریی با حرارتجوهرهای ظاهر شده با واکنش شیمیایی

رنگ سطح در تماس با اسید یا حلال تغییر می کند. از جمله این جوهرها: فنل فتالین که در تماس با دود آمونیاک یا سدیم کربنات صورتی رنگ می شود، سرکه که با آب کلم قرمز مشخص می شود، آمونیاک که با آب کلم قرمز مشخص می شود، نشاسته با محلول ید نمایش داده می شود، آب لیمو نیز با ید مشخص می شود و …

جوهرهای ظاهر شده با نور UV

بعضی از جوهرها به طرز شگفت انگیزی (fluoresce) در زیر یک نور فرابنفش مشخص می شوند. این ویژگی بسیاری از مواد، به خصوص مواد آلی و مایعات بدن است.

جوهر های دیگر با جذب نور ماوراء بنفش، اما بدون fluoresceing، در یک روش نزدیک به کار می کنند. هنگامی که در کاغذ فلورسنت مورد استفاده قرار می گیرند، زمینه های جوهر افشان کمتر از محدوده کاغذ اطراف هنگامی که تحت لامپ فرابنفش است. این به خصوص یک ویژگی از جوهر با رنگ زرد است.

برخی از جوهر های UV در دستگاه فتوکپی قابل مشاهده است و علت نور ماوراء بنفش کم اسکنر فتوکپی است. از جمله این جوهر ها: پودرهای ماشین، صابون، مایعات بدن، کرم ضد آفتاب، آب لیمو

امروزه نیز از این جوهرها در مسایل امنیتی و محافظتی استفاده می شود.

 

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ