جوهر

بازگشت به وبلاگ
جوهر

جوهر

جوهر

جوهر تقریباً در تمامی جهات زندگی هر انسانی پیدا می شود.در روزنامه ها، مجلات، و کتاب هایی که روزانه می خوانیم، پست هایی که روی برد و یا یخچال می چسپانیم، عکس ها و چاپ هایی که از کامپیوترمان می گیریم، بسته بندی تمام خریدهایی که می کنیم، استمپ ها، پول و خیلی از موارد دیگر استفاده از جوهر مشهود است.

جوهر چیست؟

مایع یا خمیری شامل رنگدانه (Pigment) یا رزانه (ِDye) است که برای رنگ کردن سطوح به هدف  تولید عکس، متن یا طراحی بکار می رود. جوهر ها برای طراحی، نوشتن با خودکار و قلم مو و… و برای چاپ استفاده می شوند. جوهر های ضخیم و سنگین تر (خمیری شکل) در مواردی مانند لیتوگرافی کاربرد دارند.

جوهر می تواند شمال ترکیبات متنوعی باشد. از جمله: محلول ها (Solvents)، رنگدانه ها (Pigments)، رزانه ها (Dyes)، رزین ها (Resins)، روان کننده ها، سورفکتانت ها( Surfactants)، فلورنس (Fluorescence) و … . این مواد نوع و کیفیت رنگ، روان بودن آن، ضخامت و خشک شدن آن را کنترل می کنند.

 

pigment and dyes

تاریخچه

اولین جوهرها از آب میوه و سبزیجات، ترشحات بعضی از ماهی ها مانند ماهی مرکب و اختاپوس، خون بعضی از نرم تنان، آجیل یا صمغ درختان گرفته می شد. نخستین جوهر های ساخت بشر به ۴۵۰۰ سال پیش در مصر و ۲۳۰۰ سال پیش در چین بر می گردد.

جوهر چینی

جوهر چینی: بر پایه کربن و ساخته شده از دوده و چسب حیوانی 

انواع تقسیم بندی جوهر

 

استفاده:

رنگ:

حالت ماده:

۱)     چاپی                   ۲)     نوشتاری ۱)     رنگی                    ۲)     سیاه ۱) جوهر مایع                 ۲) تونر

۳) جوهر جامد                ۴) ربین ها

 

 

محیط زیست

این جمله که “جوهر سمی نیست حتی اگر خورده شود” صحیح نیست. به محض هضم سلامت فرد را به خطر می اندازد. بعضی از جوهرهای پرینترهای دیجیتال و خودکارها مضر هستند. اگرچه جوهر معمولاً با عث مرگ نمی شود تماس مکرر پوستی و استفاده خوراکی به مرور زمان باعث بوجود آمدن عوارض جانبی نظیر سر درد، حساسیت پوستی و صدمات عصبی می شود.

درجوهرها از روغن ها غیر قابل تجزیه و فلزات استفاده می کنند که تاثیر منفی بر محیط زیست دارند.

 

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ