رطوبت کاغذ

بازگشت به وبلاگ
رطوبت کاغذ

رطوبت کاغذ

رطوبت کاغذ

رطوبت کاغذ یکی فاکتورهای مهم صنعت چاپ و کاغذ است که حرفه ای های باتجربه این صنعت از اهمیت آن در کار اطلاع دارند. رطوبت بد یا ناکافی روی مدت زمان چاپ و کیفیت خروجی آن تاثیر به سزایی دارد. در این مقاله راه های تشخیص رطوبت خوب و بد و اندازه گیری رطوبت را توضیح می دهیم.

رطوبت کاغذواحد اندازه گیری رطوبت RH است که مخفف relative humidity یا رطوبت نسبی است و اکثر کاغذها طوری طراحی و تولید شده اند که رطوبت حدود ۴۵ تا ۵۵ درصد RH در یک محیط با دمای ۲۲ درجه سانتیگراد دارند. معمولاً، سازندگان کاغذ را طوری تولید می کنند که ۴ تا ۶ درصد رطوبت کلی دارد. یعنی ۴ تا ۶ درصد کاغذ از آب تشکیل شده است. اما به محض باز شدن بسته کاغذ و قرار گرفتن آن در محیط درصد رطوبت ممکن است افزایش یا کاهش یابد.

کاغذ نیاز به توازن دارد

کاغذ رطوبت پذیر است. به این معنی که از محیط رطوبت جذب کرده یا در آن رطوبت از دست می دهد. تا به یک توازن از رطوبت با محیط برسد.  کاغذ زمانیکه در معرض محیطی با ۵۰ درصد RH قرار می گیرد در کمتر از ۴ ساعت رطوبتی حدود ۷ درصد را جذب می کند. برای چاپ دیجیتال کاغذ در نظر گرفتن احتمالات و احتیاط برای رسیدن به عملکردی بهینه الزامی است:

  • دستگاه چاپ را در محیطی با دما و رطوبت کنترل شده قرار دهید. بهترین میزان رطوبت بین ۴۰ تا ۵۰ درصد RH و دما ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است.
  • به علت جذب خوب رطوبت توسط کاغذ باید آن را در بسته بندی اصلی خود تا زمان مصرف نگه داشته شود. بسته بندی ها طوری طراحی می شوند که جلوی رطوبت کاغذ را بگیرند.
  • اگر کاغذ ۲۴ ساعت قبل در محیط اتاق چاپ قرار بگیرد برای از بین بردن اختلاف رطوبت کاغذ و چاپ مفید است.

روش های استاندارد اندازه گیری رطوبت کاغذ

صنعت کاغذ از سه روش زیر برای اندازه گیری رطوبت استفاده می کنند:

۱٫روش خشک شدن با اجاق: یک نمونه کاغذ وزنشده و در اجاق با دمای حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد قرار داده می شود. زمانیکه نمونه بعد از خنک شدن دوباره وزن شد، تفاوت وزن به عنوان درصد رطوبت محاسبه می شود. این روش دقیق ترین نتیجه را داده و برای اندازه گیری هر نوع و جنسی به کار می ورد.

۲٫اندازه گیر رطوبت مویسترکس یا مرطوب کننده: این اندازه گیری دقیق و ساده از میکروویوها برای اندازه گیری درصد استفاده می کند. با این حال دقت وابسته به کالیبراسیون مورد استفاده در روش اجاق است.

۳٫ تیغ رطوبت: این روش معمول در چاپ افست است. ابزار بسیار شبیه یک شمشیر است و وفتی درون یک بسته کاغذ قرار داده می شود RH کاغذ را خوانده و میزان رطوبت را محاسبه می کند. درجه دقت در اکثر اندازه گیری ها قابل قبول است.

کارخانجات کاغذ میزان رطوبت دقیقی را برای اکثر محصولاتی که تولید می کنند حفظ می کنند و شما بنا به درخواست اطلاعات را دریافت می کنید.

رطوبت کاغذرطوب کاغذ و روش های چاپ

میزان رطوبت کاغذ وابسته به روش چاپ است. روش های مختلف چاپ هر کدام با میزان مشخصی از رطوبت بهترین نتیجه را می دهند. کاغذهای چاپ دیجیتال برای کمترین میزان رول شدن، بهترین کیفیت عکس و چسبندگی بهینه تونر  از درصد حدود ۴٫۵ استفاده می کنند. سطح رطوبت کاغذهای افست اما حدود ۵٫۵ تا ۶ درصد است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ