فوم برد

فوم برد

فوم برد

فوم برد یک جسم سبک از جنس پلی استر است که به راحتی برش می خورد. فوم برد از یک تخته پوشیده شده از فوم پلی استر است که دو سمت بیرونی آن معمولاً با کاغذ پوشیده شده است. این کاغذ معمولاً از خمیر سفید یا کرافت تشکیل شده است. از فوم برد در پشت تصاویر و قاب عکس، ساخت ماکت ها، نقاشی و … استفاده می شود.

فوم بردتاریخچه

فوم برد سفید اولیه با ضخامت ۳ و ۵ میلی متر برای صنعت هنر و گرافیک در سال ۱۹۵۷ میلادی ساخته شد. امروزه به طور گسترده به عنوان پشته برای اسناد، آثار هنری، قاب عکس و آرشیو کردن آن ها به کار می رود. محدوده ضخامت امروزی از ۱/۵ تا ۱۲ میلی متر است. این محصول در شرایط عادی بازیافت پذیر نمی باشد.

ساخت، متغیرها و مواد تشکیل دهنده

سطح یک فوم برد عادی مانند بسیاری از کاغذها کمی خاصیت اسیدی دارد. با این حال برای قاب عکس و آثار هنری یا برای آرشیو بندی می توان از یک نسخه خنثی و ضد اسیدی استفاده کرد. بردها در سایزها و ضخامت های مختلف به صورت شیت یا رول ساخته می شوند .مواد فوم و سطح آن همچنین با پوششی از پلی استرین جامد یا سایر پلاستیک های سخت که برخی از آن ها سطحی بافت دار دارند تشکیل شده است.

فوم بردفوم بردها به برخی از چسب ها مثل چسب فوری و رنگ ها بازدهی خوبی ندارند. چسبندگی ایجاد نشده و باعث خوردگی، ذوب و حل یا چروک فوم می شود. بعضی از چسب ها در شرایط معمولی به خوبی عمل می کنند اما به هر حال آب درون چسب ممکن است سطح فوم را کمی چروک کند. بهترین نتیجه معمولاً از چسب های اسپری حاصل می شود. از تفنگ چسب داغ نیز می توان به عنوان یک جایگزین استفاده کرد اما چسبناکی زیاد این نوع چسب می تواند در شکل های چروکی، حباب و … رئی پایان کار اثر بگذارد. فوم بردهای پشت چسب دار نیز در بازار عرضه می شوند که معمولاً در عکاسی به کار می رود. کار با این برد های کمی مشکل است زیرا چسب آنها به سرعت می چسبد. فوم برد های چسب دار کمی گرانتر هستند.

فوم بردها معمولاً برای ساخت مدل های معماری، اجسام کوچک و تولید الگوهای گچی استفاده می شود. ماکت ها، ژرفنما یا ماکت های سه بعدی، بازی ها و … نیز توسط فوم برد تولید می شود. همچنین از فوم برد برای انعکاس و تنظیم نور هنکگام تصویر برداری توسط عکاسان استفاده می شود.

فوم بردفوم بردفوم برد

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *