فیلم متالایز

بازگشت به وبلاگ
فیلم متالایز

فیلم متالایز

فیلم متالایز

فیلم متالایز رول یا شیت های پلیمری است که با یک لایه نازک متال یا فلز (معمولاً آلومینیوم) کتد شده است. این محصول ظاهر متالیک و براق فویل آلمینیومی را با هزینه و وزن کاهش یافته را دارد. فیلم های متالایز به طور گسترده در طراحی های دکوراسیون و بسته بندی غذایی استفاده می شوند. از آن ها برای کاربردهای تخصصی مثل ایزوله سازی و الکترونیکی استفاده می شود.

فیلم متالایزساخت

متالایزسازی توسط یک پروسه رسوب‌دهی فیزیکی بخار اجرا می شود. آلومینیوم معمول ترین فلز مصرفی برای رسوب دهی این پروسه است اما فلزهای دیگر مانند نیکل یا کروم نیز استفاده می شوند. فلز حرارت دیده و تحت مکش بخار می شود. سپس روی یک فیلم پلیمری سرد که نزدیک منبع بخارسازی فلز باز شده است، تغلیظ یا کنستانتره می شود. این کتینگ بسیار نازک تر از یک فویل متال است (حدود ۰٫۵ میکرومتر). این کتینگ در طول زمان محو، کمرنگ یا تغییر رنگی نمی دهد. درحالیکه پلی پروپیلن و پلی‌اتیلن ترفتالات (pet) معمول ترین فیلم های مورد استفاده در متالایزسازی است اما از نایلون، پلی اتیلن نیز استفاده می شود.

فیلم متالایز

 

خصوصیات

فیلم های متالایز سطح نقره ای بازتابی مانند فویل آلمینیوم دارند و بسیار آتش زا هستند. این کتینگ همچنین نفوذپذیری فویل به نور، آب و اکسیژن را کاهش می دهد. خصوصیات خود فیلم باقی می ماند مانند سختی بالا، قابلیت مهر و موم با حرارت، و یک چگالی کمتر با قیمتی کمتر از فویل آلومینیوم دارد. این به فیلم های متالایز یک سری مزایایی نسبت به فویل های آلومینیومی و لمینیت می دهد.

رطوبت (g/m2.day) اکسیژن (mL/m2.day) نور فرابنفش(%(انتقال
 ۱۲٫۷میکرومتر/ PETفیلم ۳۱ ۴۶۵ ۹۱
 متالایزPET ۰٫۸ ۱٫۲ ۱٫۲۵
فویل آلومینیوم ۶ میکرومتر ۰ ۰ ۰

موارد استفاده

دکوراسیون

فیلم های متالایز در مواردی مانند تزئیانت نوروزی و جشن ها، کریسمس، ریبون یا کاغذ کادو استفاده می شود.بادکنک های متالیکی نیز از این فیلم ها ساخته می شوند.

بسته بندی

هر دو نوع متالایز PP و PET جایگزین لمنیت های فویلی برای محصولاتی مانند تنقلات، قهوه و آبنبات شده اند. پلی اتیلن و نایلون متالایز شده هر دو در بازار محصولات گوشتی نیز استفاده می شود. نفوذپزیری کنترل شده عمر محصول را افزایش می دهد.

فیلم های متالایزی به عنوان محافظ برای گازهای ماکروویو در پخت غذا به کار می روند.

فیلم متالایزایزوله و محافظ سازی

فیلم های PET متالایز در لباس های مخصوص فضایی برای انعکاس تشعشعات گرما، گرم نگه داشتن فضانوردان و در لباس آتش نشان ها برای محافظت حرارتی استفاده می شود. همچنین از فیلم های متالایز برای ایزوله سازی های دیگر برای صدا و گرما مانند صنعت هواپیمایی استفاده می شود.

الکترونیک

فیلم های متالایز به عنوان ضد برق برای ساخت خازن مورد استفاده در مدارهای الکترونیکی استفاده می شود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ