لمینیت

بازگشت به وبلاگ
لمینیت

لمینیت

لمینیت

لمینیت کردن تکنیکی از ساخت یک ماده چند لایه است که هدف استفاده از آن اضافه کردن خصوصیاتی از قبیل استحکام، عایق صوتی، جلوه ظاهری و … می باشد. لمینیت دائمی بوده و با حرارت، فشار، جوش و چسب به ماده اعمال می شود.

مواد

فرآیندهای مختلف لمینیت کردن وجود دارد و انتخاب روش وابسته به جنس ماده ای است که باید لمینیت شود. مواد استفاده در لمینت می توانند یکسان یا متفاوت باشند بسته به فرآیند انتخابی و ماده که لمینت می شود.

شیشه های اتومبیل معمولاً با لمینیت یک پلاستیک محکم و خشن و مقاوم بیت دو لایه شیشه ساخته می شوند. اینکار به علت جلوگیری از خورد شدن و شکستن شیشه در هنگام تصادف صورت می گیرد. تخته سه لا نیز مثال دیگری از لمینیت است که از ماده یکسانی در سه لایه استفاده می کند. الوار چوب لمینت شده و چسب خورده در ساختمان سازی برای ستون ها و … به کار گرفته می شوند.

تجهیزات الکترونیکی مثل نراسفروماتورها و موتورها معمولاً از لمینت های فولادی برای فرم دهی هسته سیم پیچ برای تولید میدان مغناطیسی به کار می رود.

ورق لمینت

با لمینت ورق های چاپی مانند عکس ها می توان آن ها را در برابر پارگی، لکه و چربی، رنگ پریدگی؛ چروک، مایعات، اثر انگشت و … محافظت کرد. کارت های شناسایی و بانکی تقریباً همیشه لمینیت می شوند. جعبه ها و سایر محفظه های نگخ دارنده نیز با استفاده از کوتینگ UV لمینیت می شوند. لمینت می تواند برای اضافه کردن خصوصیتی به سطح (معمولاً کاغذ) استفاده شود. یک ورق وینیل آغشته به فرومغناطیس که به عکس های پرتابل به آهنربا بچسبند. ورق های پلاستیکی مخصوص می توانند روی عکس لمینت شوند تا خصوصیاتی مانند نوشتن روی عکس را به آن اضافه کنیم. چند تا عکس پرینت شده روی ورق شفاف نیز ممکن است روی هم لمینیت شوند تا جلوه تصویری خاصی به آن ببخشد.

انواع فیلم لمینیت

  • فیلم لیمینت حرارتی استاندارد
  • فیلم لیمنت دمای پایین حرارتی
  • فیلم لمینیت گرمایشی
  • فیلم حساس به فشار و پرس
  • لمینیت مایع

انواع لمینیتور

سه نوع لمینیت در عکاسی دیجیتال به کار می رود:

  • لمینیتور ورقی یا رومیزی
  • لمینیتور رول سرد
  • لمینیتور رول گرم

لمینیت رومیزی

لمینیت رومیزی از یک ورق دولایه لمینیت که از یک طرف به هم وصل هستند استفاده می کند. داخل ورق دولایه یک فیلم حساس به گرما کوتینگ شده که با حرارت تولید شده تویط لمینیتور به محصول می چسبد. کاغذ را بین ورق لمینیت گذاشته و از دستگاه عبور می دهیم و خروجی یک محصول کاملاً بهم پیوسته است. لمینیت ها در ضخامت های مختلف که به واحد میکرومتر یا میکرون شناخته می شوند در بازار موجود است. ماشین های استاندارد خانگی و اداری از ۸۰ تا ۲۵۰ میکرومتر را مصرف می کنند (بسته به کیفیت ماشین). هر چه لمینیت ضخیم تر قیمت آن بالاتر است. گاهی اوقات لمینت ها را با واحد میل که یک هزارم اینچ است معرفی می شود.معمولترین ضخامت ها ۳،۵،۷ و ۱۰ میل است.

لمینیت رومیزیلمینیتور رول سرد

لمینیتور رول سرد از فیلم پلاستیکی که با چسب و پشت آن گلاسه کوتینگ شده استفاده می کند که به جسب نمی چسبد. وقته پشته گلاسی برداشته می شود چسب نمایان شده که سپس مستقیم به ماده ای که می خواهد لمینیت شود می چسبد. این روش جدا از مزایای واضحی مثل نیاز نداشتن به تجهیزات گران قیمت، برای آن دسته از محصولاتی که با حرارت آسیب می بینند مناسب می باشد. دستگاه لمینیتورهای سرد انواع مختلفی دارند. از یک دستگاه ساده دو رولی گرفته تا ماشین های پیچیده اتوماتیک.

لمینیتور رول سردلمینیتور رول گرم

لمینیتور رول گرم از غلطک های جرارتی آب کردن چسب بیرون آمده به فیلم لمینیت استفاده می کند. این فیلم سپس به روی کاغذ یا کارت توسط غلطک های فشار اعمال می شود. هدف اصلی لمینیت با این ماشین زیبایی و محافظت اسناد و عکس های چاپ شده است.این دستکاه نیز سازهای مختلف از جمله اداری و رومیزی تا سایز صنعتی دارند.

لمینیتور رول گرم

برای خرید دستگاه لمینیتور کلیک کنید

برای خرید رول لمینت کلیک کنید

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ