مفهوم PCL

بازگشت به وبلاگ
مفهوم PCL

مفهوم PCL

مفهوم PCL

مفهوم PCL یا زبان دستوری پرینتر یک زبان توصیف صفحه است که توسط HP به عنوان پروتکل پرینتر ایجاد و توسعه یافته است و تبدیل به یک استاندارد بالفعل صنعتی شد. در اصل برای پرینترهای جوهرافشان اولیه در سال ۱۹۸۴ ساخته شد اما تا کنون سطوح مختلفی از PCL برای پرینترهای ماتریسی، حرارتی و … عرضه شده است.

PCL سطح ۱ تا ۵

PCL سطح ۱ تا ۵e/5c زبانهای بر پایه دستوری است که از دنباله های کنترلی که به ترتیب دریافتی پردازش و تفسیر می شود استفاده می کند. در یک سطح مصرفی، جریان داده PCL تسط یک درایور پرینتر تولید می شود. خروجی PCL می تواند به راحتی توسط کاربردهای مختلف تولید شود.

PCL1:  در سال ۱۹۸۴ میلادی با HP ThinkJet 2225 معرفی شد و امکان چاپ گرافیک و متون ساده تا حداکثر رزولوشن ۱۵۰dpi را مهیا می کرد.

+PCL1:  به همراه HP QuietJet 2227 عرضه شد.

PCL2: عملکرد پردازش و تراکنش داده های الکترونیکی به آن اضافه شد.

PCL3: در سال ۱۹۸۴با پرینترهای لیزری HP معرفی شد. این نسخه از فونت های bitmap پشتیبانی کرده و رزولوشن را تا ۳۰۰dpi افزایش داد. دیگر مدل هایی که از این نسخه استفاده می کنند: HP DeskJet جوهرافشان/HP 2932 ماتریسی و HP RuggedWriter 2235 ماتریکسی. این نسخه هنوز در بسیاری از پرینترهای تاثیری به کار می رود.

+PCL3: تک رنگ و +PCL3c رنگی در HPهای  DeskJet و  Photosmart به کار گرفته می شد.

PCL4: با پرینترهای HP LaserJet Plus در سال ۱۹۸۵ میلادی معرفی شدند. ماکروهای برنامه نویسی، بیت مپ های بزرگتر و گرافیک های قوی تر به آن اضافه شد. PCL4 هنوز در بسیاری از کاربردها پرطرفدار است.

PCL5: در مارچ ۱۹۹۰ میلادی با HP LaserJet نسل سوم به بازار آمد. یک تنظیم فونت هوشمند به آن اضافه شد. فونت های Outline و گرافیک های برداری استفاده می کند.

PCL5e:  نسخه افزایش یافته PCL5 در اکتبر ۱۹۹۲ با HP LaserJet 4 عرضه شد. به این نسخه قابلیت ارتباط دو طرفه بین پرینتر و کامپیوتر و فونت های ویندوز اضافه شد.

PCl5c: پشتیبانی رنگی را در دستگاه های HP PaintJet 300XL و HP Color LaserJet در ۱۹۹۲ میلادی معرفی کرد.

PCL 6

HP نسخه PCL6 را در ۱۹۹۵ میلادی با پرینترهای لیزری سری ۴۰۰۰ معرفی کرد. که شامل: PCL 6 بهبود یافته، PCL6 استاندارد و ترکیب فونت ها است.

معماری PCL 6 بهبود یافته برای مدولار بیشتر و تنظیم شدن راحت تر برای پرینترهای آینده HP تغییر یافته است که چاپ های سریعتری از گرافیک های بیشتری تولید می کند. ترافیک شبکه را کمتر می کند. کیفیت بالاتری دارد.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ