بازگشت به وبلاگ
وینیل

وینیل

وینیل

وینیل (Vinyl) چیست؟  ممکن است بارها اصطلاحات کفپوش وینیل، نمای وینیل، کتینگ وینیل و … را شنیده باشیم اما واقعاً ندانیم وینیل چیست.

وینیل یک ماده طبیعی نیست و یک ماده مصنوعی ساخت بشر است. یک نوع پلاستیک ساخته شده از اتیلن و کلر است. این دو ماده ترکیب می شوند و رزین پولی وینیل کلراید یا PVC را تولید می کنند که مختصراً به آن وینیل می گویند. از وینیل برای روکش مواد مختلف از کاغذ تا بدنه کشتی استفاده می شود.

وینیل اولین بار در سال ۱۹۲۰ میلادی اختراع و ساخته شد. هدف دانشمندان ساخت رزینی برای بالابردن عمر مفید، راحت تر کردن استفاده و ارزانتر کردن هزینه موادی با استفاده روزمره و بالا بود. امروزه وینیل از جمله بزرگترین رزین پلاستیکی تولید و فروخته شده در سراسر دنیا است.

معمولترین و بیشترین استفاده از وینیل در ساخت و ساز است. مخصوصاً در کف پوش و نمای وینیل. به علاوه این مصارف وینیل موارد استفاده زیادی دیگری نیز دارد زیرا قابلیت ترکیب با مواد مختلفی را دارد و آن را برای ساخت محصولات مختلف بسیار مناسب می سازد.

کفپوش و نمای وینیل

کفپوش و نمای وینیل

خصوصیات معمول وینیل

  • مقاوم در مقابل رطوبت
  • استقامت و طول عمر بالا
  • تولید در رنگ های مختلف و به صورت مات یا ترنسپرنت
  • کم هزینه

وینیل یک ماده پلاستیکی است که برخلاف سایر پلاستیک ها به راحتی بازیافت می شود و این باعث معرفی محصولی به عنوان دوستار محیط زیست شده است. زیرا  ۵۷ درصد ماده اولیه وینیل، نمک است. به علت استقامت و دوام بالای وینیل، محصولات ساخته شده از آن طول عمر بلندی دارند.

وینیل ماده ای ساخت بشر از آغاز اختراع خود به راستی در صنعت رزین پلاستیک انقلابی به پا کرده است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ