چاپگر

بازگشت به وبلاگ

چاپگر

چاپگر چیست؟

چاپگر یک دستگاه اکسترنال است که داده های ذخیره شده روی کامپیوتر و یا وسیله های دیگر (موبایل، تبلت و …) را روی کاغذ یا رسانه دیگر چاپ می کند. برای مثال شما از سند خود در کامپیوتر و یا عکس روی گوشی خود می توانید به تعداد دلخواه روی کاغذ، تیشرت و … چاپ کنید. پرینتر یکی از پرکاربردترین وسیله جانبی کامپیوتر است. استفاده معمول از آن برای چاپ متن و عکس است. اما از سال ۲۰۱۰ نسل جدید از چاپگرها به نام پرینترهای سه بعدی وارد بازار شده اند که توانایی ساخت اشیای فیزیکی با استفاده از مواد اولیه آن ها را دارند و مراحل کار آن تفاوت چندانی با چاپ متن و عکس ندارد.

نخستین چاپگرها؟

اولین پرینتر الکترونیکی در سال ۱۹۶۸ توسز Epson ژاپن به نام EP-101 وارد بازار شد. پرینترهای اولیه تجاری عمدتاً از مکانیزم و تکنولوژی های ماشین های تحریر استفاده می کردند که نتایج کار آن ها کیفیتی بسیار پایین و سرعت کند بود. در سال های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ با معرفی اولین پرینتر لیزری HP و پرینتر Laserwriter اپل، تحول بزرگی در صنعت چاپ رومیزی بوجود آمد.

چابگر ep101 و اپل Lsaerwrite

در سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ با پیشرفت اینترنت و نامه های الکترونیکی (Email) نیاز دنیا به چاپگر برای انتقال مدارک و اطلاعات و منبعی قابل اعتماد برای بایگانی و پشتیبانی فیزیکی به سرعت افزایش یافت. البته این نیاز به مرور زمان کاهش یافت و با همه گیر شدن استفاده از کامپیوتر های رومیزی، لپ تاپ ها، تبلت ها و موبایل ها استفاده از کاغذ و مطالعه آفلاین و چاپی کاهش یافت. کتاب های الکترونیکی، پشتیبانی ابری از جمله علل کاهش استفاده از چابگر محسوب می شوند.

امروزه بیشترین استفاده چاپگرها در پرینت عکس، کارهای هنری و دکوراتیو، مهندسی-فنی و اداری است.

انواع چاپگرهای موجود در بازار: پرینتر لیزری ، پرینتر جوهرافشان ، پرینتر ماتریس سوزنی

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ