چاپ تامپو

چاپ تامپو

چاپ تامپو

چاپ تامپو

چاپ تامپو یا چاپ پد یک نوع تکنولوژی چاپ است که می تواند عکس ۲D را به روی یک جسم ۳D انتقال دهد. این چاپ به وسیله یک افست غیرمستقیم یا گراور صورت می گیرد. عکس از یک کلیشه با پد سیلیکونی به سطح منتقل می شود. از تامپو برای چاپ روی سطوحی که چاپ سختی دارند مانند تجهیزات پزشکی، الکترونیکی، ماشین آلات، اسباب بازی و … استفاده می شود. برای چاپ از مواد کاربردی مختلفی مانند جوهر UV، جوهر دای، چسب ها، حلال ها و روان کننده ها استفاده می شود.

تغییرات فیزیکی شیمیایی در فیلم جوهر هم روی کلیشه و هم روی پد اجازه می دهد که جوهر نواحی نقش خورده از تصویر روی پد بچسبد و متعاقباً از پدر به روی سطح بچسبد. خصوصیات منحصر به فرد پدهای سیلیکونی اجازه برداشتن تصویر از روی سطح تخت و انتقال آن به سطوح متنوع از قبیل سخت،سیلندری، هرمی، زاویه دار، بافت دار، مقعر و … را می دهد.

چاپ تامپوتاریخچه

در حالیکه انواع مختلفی از چاپ تامپو در طی قرن ها وجود داشته است اما از قرن ۲۰ میلادی از این تکنولوژِ برای مصارف متنوع استفاده شد. چاپ تامپو اولین قدم خود را در صنعت ساعت سازی در جنگ جهانی دوم گذاشت. پیشرفت های صورت گرفته در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ میلادی مانند پدهای سیلیکونی یا تجهیزات پیشرفته تر این چاپ را کاربردی تر کرد. قابلیت چاپ روی سطوحی که غیر قابل چاپ شناخته می شد باعث جلب نظر مهندسین و طراحان را جلب کرد و باعث شهرت چاپ تامپو شد.

پروسه چاپ

چرخه

 1. از مکان خانه یا اولیه، محفظه مهر و موم شده (یک ظرف فنجان مانند برعکس حاوی جوهر) که به آن کاپ جوهر می گویند روی ناحیه نقش خورده از صفحه چاپ نشسته  و عکس را از جوهر پر کرده و پوشش می دهد.
 2. کاپ جوهر از روی نقش حرکت کرده و جوهر اضافی را پاک کرده و تمام عکس را آغشته می کند. لایه بالایی جوهر با قرارگرفتن در معرض هوا به سرعت چسبناک می شود. این چسبناکی علت چسبیدن جوهر به پد و از پد به سطح است.
 3. پد انتقال روی صفحه چاپ فشار داده می شود. پد فشرده می شودو باعث خارج شدن هوا از بین صفحه و پد می شود. این کار باعث بلند شدن جوهر از سطح نقش خورده و چسبیده شدن به پد می شود.
 4. وقتی پد انتقال بلند می شود یک فیلم چسبناک از جوهر درون نواحی نقش خورده طرح روی پد بلند می شود. مقدار کمی جوهر روی صفحه چاپ باقی می ماند.
 5. وقتی پد انتقال حرکت می کند، کاپ جوهر نیز همچنین حرکت کرده تا دوباره نواحی چاپ (طرح نقش خورده) را از جوهر آغشته کند.
 6. پد انتقال روی جسم مورد نظر با فشار اعمال می شود، لایه جوهر بلند شده از صفحه روی سطح جسم منتقل می شود. پد سپس برداشته و به موقعیت خانه باز می گردد. این چرخه تا مقدار دلخواه ادامه می بابد.

تکنولوژی های ارتباطی با جوهر و صفحه

سیستم مخزن باز جوهر

سیستم مخزن باز جوهر روش قدیمی چاپ تامپو از یک دیگ یا مخزن باز جوهر به عنوان منبع تغذیه استفاده می کند. این منبع پشت صفحه چاپ تعبیه شده است.یک بار یا میله پخش کننده یک مقدار جوهر روی صفحه پخش می کند و یک تیغ (دکتر) جوهر اضافی را از سطح بر می دارد و فقط جوهر در نواحی قلم نقش خورده چاپ برای پد باقی می ماند.

سیستم مهر و موم شده کاپ جوهر

سیستم مهر و موم شده کاپ جوهر یک ظرف مهر و موم شده است که خود به تنهایی کار منبع جوهر، بار پخش و تیغ دکتر را همزمان انجام می دهد. یک رینگ سرامیکی که لبه های آن بسیار دقیق و ظریف پولیش شده است روی صفحه چاپ حرکت می کند.

پد چاپ

پدها اشیا سه بعدی ای هستند که معمولاً از لاستیک سیلیکونی پوشیده شده است. آن ها به عنوان وسیله انتقالی عمل می کنند که جوهر را اروی صفحه چاپ برداشته و به سطح انتقال می دهد. پدها در شکل و قطر بسته به کاربرد تنوع زیادی دارند.

پدها از نظر شکل به دو گروه اصلی تقسیم می شوند. پدهای گرد و پدهای دراز و نازک که به آن بار می گویند. پدها همچنین به شکل های دیگر مانند برگ یا شکل های سفارشی برای کاربردهای دلخواه ساخته می شود. تمامی پدها در سه سایر کوچک، متوسط و بزرگ عرضه می شوند.

چاپ تامپوپلیت عکس

پلیت های عکس روی خود طرح عکس مورد نظر را به صورت قلم خورده دارند. جوهر در فضاهای خال بین طرح ها انباشته می شود. پد این جوهر را به صورت فیلمی نازک بر می دارد. صفحات چاپ از دو نوع معمول دارند. صفحات فتوپلیمری که معروف تر هستند و صفحات فولادی. از صفحات فولادی معمولاً برای تیراژهای کم و فولادی برای تیراژهای متوسط تا زیاد استفاده می شوند.

جوهر چاپ

از جوهر برای نقش زدن یا دکور قطعات استفاده می شود. جوهر چاپ تامپو با فرمول های متنوعی عرضه می شود تا با متریال چاپی هماهنگ شوند. جوهرهای چاپ تامپو بر پایه سالونت هستند و نیاز به اضافه کننده قبل از استفاده دارند. این جوهر معمولا بعد از چند ثانیه در تماس با دست خشک به نظر می آید اما خشک شدن کامل ممکن است چند ثانیه طول بکشد. انتخاب های بسیاری وجود دارد. جوهرهای UV نیز برای کاربردهای مشخص مناسب هستند. این جوهرها در سطوحی که سازگاری نداشته باشند پاک می شوند. شرایط آب و هوایی تاثیر محسوسی روی عملکرد هر نوع جوهر کاربردی در چاپ تامپو دارد مخصوصاً در پرینترهای دیگ جوهر .

جسم

جسم یا ماده  اصطلاح تکنیکی است که برای هر قطعه یا متریالی که چاپ تامپو روی آن صورت می گیرد. سطح جسم باید تمیز و عاری از هر گونه آلودگی باشد.

موارد کاربرد چاپ

 • دستگاه های پزشکی و عضو مصنوعی پزشکی
 • وسایل ورزشی و تجهیزاتی مانند توپ گلف یا چوب حاکی
 • طراحی دکوری و تبلیغاتی ماشین آلات
 • حروف کیبوردهای کامپیوتری و ماشین حساب
 • لیبل های هویتی و شماره سریال
 • صنعت پوشاک و چاپ مستقیم لیبل روی پارچه

چاپ تامپو

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *