چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال به تمامی روش های چاپ عکس دیجیتال به روی رسانه های مختلف می گویند. معمولاً به چاپ حرفه ای که کارهای تیراژ کم را از نشر رومیزی و بقیه منابع دیجیتالی با پرینترهای بزرگ جوهرافشان یا لیزری اشاره می کند. چاپ دیجیتال هزینه بیشتری به ازای چاپ هر صفحه در قیاس با اکثر روش های چاپ افست و سنتی دارد. اما این هزینه متعادل است زیرا در چاپ سنتی یک هزینه مازاد برای تمام قدم های لازم برای ساخت و تعویض پلیت ها صرف می شود. همچنین چاپ دیجیتال اجازه چاپ بر حسب تقاضا، زمان چرخش کار کمتر و حتی یک اصلاح تصویر برای هر چاپ را ارائه می دهد. صرفه جویی در نیروی کار و توانایی روزافزون چاپ های دیجیتالی به این معنی است که چاپ دیجیتال به نقطه ای رسیده که می تواند به توانایی تکنولوژی چاپ افست برای چاپ بزرگ و تیراژ بالا با قیمت پایین برسد یا پیشی بگیرد.

پروسه

بزرگترین تفاوت چاپ دیجیتال با روش های سنتی مانند لیتوگرافی، فلکسوگرافی، حکاکی یا لترپرس در برطرف شدن نیاز به تعویض صفحات چاپ در دیجیتال است. در حالیکه در چاپ آنالوگ صفحات مرتبا جابه جا و تعویض می شوند. این مزیت باعث زمان چرخش و چاپ کوتاه‌تر و هزینه کمتر چاپ دیجیتال می شود. اما معمولاً در چاپ های دیجیتال تبلیغاتی کمی کاهش کیفیت و جزئیات عکس رخ می دهد. معروفترین روش های چاپ دیجیتال را پرینترهای لیزری و جوهرافشان تشکیل می دهند که جوهر یا تونر را به روی سطوح مختلفی از جمله انواع کاغذ، کنواس، شیشه، فلز و … انتقال می دهد.

در بسیاری از فرآیندها، جوهر و تونر به سطح مانند جوهر معمول نفوذ نمی کند اما یک لایه نازک روی سطح فرم می دهد که ممکن است به روی سطح با حرارت یا نور UV بچسباند.

روش های چاپ دیجیتال

چاپ جوهرافشان

چاپ جوهرافشان یک عکس دیجیتالی و کامپیوتری را به روی کاغذ با تکنولوژی جوهرافشان چاپ می کند. این چاپ از تکنولوژی پروفینگ و تصحیح دیجیتالی کداک، ۳ام و سایر شرکت های بزرگ اقتباس شده است. پرینترهای آزمایشی زیادی مانند IRIS در سال ۱۹۹۱ وارد بازار شدند که برای چاپ هنرهای زیبا به کار گرفته می شدند.این پرینترها محدود به استفاده از کاغذهای گلاسه بودند اما با پیشرفت تکنولوژِ قابلیت استفاده از تمام رسانه های سنتی و غیر سنتی را نیز داشتند. پرینتر IRIS استانداردی برای چاپ دیجیتال اثرهای هنری برای سالهای متوالی باقی ماند و امروزه هنوز مورد استفاده قرار می گیرد.

برای هنرمندان چاپ و تولید کپی از نسخه اصلی هنر خود با جوهرافشان گرانتر از لیتوگرافی افست و چهار رنگ تمام می شود. اما در جوهرافشان دیگر نیازی به هزینه برای ساخت، جابه جایی و نگهداری صفحات نیست. همچنین چاپ جوهرافشان بر حسب تقاضا و تعداد مورد نظر هزینه بر می دارد. و قابلیت کنترل کامل سطح، تنظیمات رنگ و عکس و انتخاب سطح را به کاربر می دهد.

پرینتر جوهرافشانچاپ لیزر دیجیتال

چاپ لیزری تصاویر دیجیتالی را روی کاغذ عکس حساس به نور با لیزرها نقش بسته و افشا می کنند. این چاپ ها عکس های حقیقی با تونر و چاپ پیوسته در نقش بستن جزئیات عکس هستند. کیفیت چاپ عکس به نهایت کیفیت تضمین شده کاغذ از طرف سازنده آن وابسته است.

پرینتر لیزریکاربردها

  • نشر رومیزی
  • چاپ داده های متغیر
  • چاپ بر حسب تقاضا
  • تبلیغات
  • عکس
  • طراحی معماری

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *