چاپ لترپرس

بازگشت به وبلاگ
لترپرس

چاپ لترپرس

چاپ لترپرس

چاپ لترپرس یک تکنیک چاپ برجسته و چاپ پرس است. فرآیندی که کپی های زیادی را با تکرار اثر گذاری یک سطح برجسته و جوهر خورده روی ورق یا رول های کاغذ تولید می کند.

یک کارگر تخصصی یا اپراتور قطعات متحرک حروف را می چیند. سپس روی صفحه چاپ ثابت و قفل می کند و جوهر به آن اعمال می شود. در مرحله آخر کاغذ روی آن با فشار قرار داده می شود تا اثر جوهر روی آن چاپ شود.

در عمل نیز لترپرس شامل سایر روش های چاپ برجسته مانند حکاکی چوب و … با استفاده از چاپ فشاری می شود.

 

تاریخچه

اولین چاپ با قطعات متحرک حروف که از جنس سرامیک بودند برای اولین بار در ۱۰۴۰ سال قبل از میلاد مسیح انجام شد. چاپ لترپرس به شکلی که امروزه جا افتاده است توسط یوهانسون گوتنبرگ در ۱۴۴۰ میلادی اختراع شد. این روش تا نیمه دوم قرن ۲۰ ام به عنوان روشی پایه برای چاپ کتب، روزنامه و… استفاده می شد. با اختراع چاپ افست این روش به تدریج محبوبیت خود را از دست داد.

گوتنبرگ با لترپرس (پرس دستی)  چاپ ۱۸۰نسخه از کتاب انجیل که شامل ۱۲۸۲ صفحه را انجام داد. این پروسه که گوتنبرگ با ۲۰ نفر از کارکنانش انجام داد ۳ سال تمام وقت گرفت. امروزه ۴۸ نسخه از آن ها باقی مانده است.

با ظهور انقلاب صنعتی، بعضی از مراحل لترپرس مکانیزه شدند. از جمله جوهر رسانی که به وسیله غلطک های متحرک و چرخشی انجام می شد. این غلطک ها برای چاپ هر برگه وارد مخزن جوهر شده و شارژ می شوند.

لترپرس در دهه ۱۹۸۰میلادی با پیدایش کامپیوترها و چاپ های دیجیتالی به طور عمده منسوخ شد. بسیاری از موسسات نشریه در سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ ار کار بی کار شدند و تجهیزات خود را به حراج گذاشتند.

قبل از انقلاب صنعتی چاپ لترپرسی خوب محسوب می شد که هیچ اثراضافه ای از صفحات حروف (غیر از خود حروف) روی ورق نشان داده نشود. اما امروزه برای هنری و آنتیک شدن چاپ تاثیرات صفحه نیز چاپ می شود.

لتر پرس یک هنر محسوب می شود زیرا نیاز به مهارت تخصصی دارد و با هنر دست انجام می پذیرد.

لترپرس قدیمی

فرآیند

لترپرس شامل چندین مرحله از جمله چیدمان، جایگذاری و قفل و چاپ است. در یک نشریه کوچک تمام این مراحل در یک مکان اتفاق می افتد ولی گاهی اوقات در نشریه های بزرگ هر کدام از این مراحل ممکن است دپارتمان خود را داشته باشند.

چیدمان

چیدمان یا طراحی مرحله ای است که قطعات متحرک حروف برای فرم دهی متن مورد نظر اسمبل و چیده می شوند. فرد مسئول این کار حروف چین نام دارد که حروف را تک تک و خط به خط می چیند. این کار به طور دستی روی صفحه چیدمان یا به صورت اتوماتیک به وسیله یک کیبورد صورت می گیرد.

جایگذاری و قفل

قفل پروسه ای است که حروف اسمبل و مرتب شده را قفل و ثابت می کند تا برای چاپ آماده شوند. به فردی که این کار را انجام می دهد مرد سنگی می گویند زیرا معمولاً حروف را روی یک سنگ تخت و بزرگ قفل و ثابت می کند. قفل تکنیکی برای مرتب سازی صفحات مختلف چاپ یکی بعد از دیگری است. بسته به سایز صفحه و ورق کاغذ مصرفی گاهی اوقات چندین صفحه در یک سنگ قفل شده و روی یک ورق مفرد چاپ می شود سپس به اندازه دلخواه برش داده می شود.

قفل لترپرسچاپ

حاصل فرآیند چاپ وابسته به نوع چاپ به کار برده شده و تکنولوژی آن است.

چاپ های دستی و سنتی معمولاً به دو نفر برای عملیات و کار نیاز دارند. یک از آن ها وظیفه جوهر رسانی و دیگری در پروسه چاپ کار می کند. در چاپ های مکانیکی به یک اپراتور برای تغذیه و خروج کاغذ نیاز است زیرا مراحل پرس و جوهر رسانی اتوماتیک صورت می پذیرد. ورق های چاپ خورده برای خشک شدن از دستگاه برداشته می شود.

گاهی اوقات یک مرحله دیگر بعد از چاپ وجود دارد. مثلاً در چاپ روزنامه چاپ ها به دستگاه تا زدن فرستاده می شوند. در کتاب ها نیز بعد از چاپ به مرحله صحافی فرستاده می شوند.

لترپرس می تواند کاری با کیفیت عالی و سرعت بالا را تولید کند اما نیاز به زمان قابل توجهی برای تنظیم صفحات چاپ دارد (مرحله آماده سازی). این فرآیند نیاز به درجه بالایی از مهارت و استادی دارد. لترپرس در دستان یک خبره نتیجه ای باورنکردنی دارد.

لترپرس امروزه در چاپ های سفارشی، دست ساز و تخصصی با تیراژ محدود مانند کتاب های هنری کاربرد دارد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ