چاپ نقش چوبی

بازگشت به وبلاگ
چاپ نقش چوبی

چاپ نقش چوبی

چاپ نقش چوبی

چاپ نقش چوبی تکنیکی برای چاپ متون، تصاویر یا الگوها است که به طور گسترده در آسیای شرقی استفاده می شود. چاپ نقش چوبی به دوران قدیم در چین باز می گردد که به عنوان روشی برای چاپ روی پارچه و کاغذ مورد استفاده قرار می گرفته است. قدیمی ترین نمونه های بازمانده از این نوع پارچه ها به ۲۲۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. همچنین چاپ نقش چوبی به عنوان معمول ترین روش چاپ کتاب، متون و تصاویر در آسیای شرقی تا قرن ۱۹ میلادی به کار گرفته می شد.

اوکی یوئه بهترین نوع نقش چوبی ژاپنی برای چاپ آثار هنری به حساب می آید. اکثر اروپایی ها از این تکنیک برای چاپ عکس روی کاغذ هنری پوشیده شده با نوعی خورده چوب استفاده می کنند. قبل از اختراع چاپ نقش چوبی از مهر یا استمپ برای چاپ استفاده می شد.

اوکی یوئه

اوکی یوئه

تکنیک

چاپ نقش چوبی یک الگوی جدا شونده است که با دقت و ظرافت خاصی با چاقو، قلم و … برش داده می شوند و طرح مورد نظر را نقش می دهند. نواحی بدون تصویر یا سفید از روی الگو بریده می شوند و حالت تورفتگی پیدا می کنند. سپس به بلوک الگو جوهر زده می شود و روی کاغذ یا پارچه گذاشته می شود. محتوا البته برعکس چاپ می شود که این در مورد متون کمی دردسر ساز است. هنر حکاکی چوب به چوب بری یا زایلوگرافی معروف است.

چاپ نقش چوبی

بلوک چوبی برای چاپ پارچه در هند مربوط به سال ۱۹۰۰

 

برای چاپ طرح رنگی از بلوک های متعددی (هر رنگ یک بلوک) استفاده می شود. این بلوک ها روی هم زده می شوند (چاپ هر رنگ روی قبلی). این کار باعث بالا رفتن عمق رنگ طرح می شود. برای این چاپ معمولاً کاغذ یا پارچه درون یک قاب کلید یا قفل می شود.

روش های چاپ

سه روش اصلی چاپ مورد استفاده قرار می گیرد

مهر یا استمپ زنی

از این روش برای چاپ بسیاری از پارچه ها و کاغذها به کار می رود. کاغذ یا پارچه روی یک نیز یا سطح تخت ثابت می شود. بلوک چوبی روی آن قرار داده می شود با چکش به پشت بلوک ضربه وارد می کنند.

چاپ نقش چوبیسایشی

از معروفترین روش به کار رفته در شرق در قرن ۱۵ام است. در این روش بلوک رو به بالا روی میز قرار می گیرد. پارچه یا کاغذ روی آن گذاشته می شود. روی کاغذ یا پارچه با یک پد سخت یا چوب تخت کشیده یا سایش داده می شود.

چاپ نقش چوبی سایشیتک فشار

این نوع چاپ نقش چوبی معمولاً فقط در آسیا و قرن معاصر انجام می شود. در این روش دو بلوک حک شده بالایی و پایینی که پشت آن ها باز و با بست یا توپی پر شده است. لباس یا کاغذ چند بار تا می خورد و در بین دو بلوک گذاشته و محکم می شود. برای رنگ ها و طرح های مختلف توپی را باز کرده و به جای آن دای قرار می دهند. سپس دو بلوک با یک فشار روی هم پرس می شوند.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ