چیپ پرینتر

بازگشت به وبلاگ
چیپ کارتریج

چیپ پرینتر

چیپ پرینتر

چیپ های پرینتر ابزارهای کوچکی هستند که روی یک برد مداری کوچک تعبیه شده و با پرینتر از طریق ارتباط مستقیم یا فرکانس رادیویی تعامل دارند. یک حافظه کوچک برای ذخیره اطلاعات در خود دارند. گاهی اوقات یک پردازنده کوچک برای کنترل پاسخ های صحیح در آن ها گذاشته می شود. این چیپ ها اطلاعاتی خاص مانند کنترل اینکه آیا کارتریج نصب شده صحیح و مناسب است یا نه؟!، عملکرد و بازده کارتریج، میزان سطح جوهر و تعداد صفحات چاپ شده و … را در خود ذخیره می کنند.

کاربرد

وظیفه اصلی یک چیپ کارتریج ذخیره اطلاعاتی است که در بالا نامبرده شد. دستگاه اطلاعات را به چیپ می فرستد، چیپ اطلاعات را در حافظه خود ذخیره می کند و در صورت نیاز آنها را با یک درخواست از چیپ می گیرد. چیپ حکم برده پرینتر را دارد. باید قادر به پاسخگویی صحیح و دقیق در هر زمان خواسته شده به پرینتر را داشته باشد. برای مثال پرینتر اطلاعات کارتریج را برای یک زمان مشخص از چیپ درخواست می کند. چیپ ۱) اطلاعات صحیح کارتریج (شماره قطعه) ۲)کارتریج نو یا استفاده شده ۳)تعداد برگ چاپ شده و اندازه برگ در نظر گرفته شده ۴)مقدار جوهر باقیمانده در کارتریج را به دستگاه ارسال می کند.

تولید

پروسه ساخت چیپ های ریزپردازنده ها بسیار جالب است. همه چیپ ها از دی اکسید سیلیکون ساخته شده اند. سیلیکون دی اکسید خالص شده و ذوب می شود و به صورت کریستال هایی به وزن ۱۰۰ کیلوگرم سیلندری شکل قالب می شود. این قالب ها برش زده می شوند تا سطحی صاف و آیینه ای و بی نقص پیدا کنند. و لایه های مختلفی مانند مس بسته به درخواست سازنده به آن ها اضافه می شود. در مرحله نهایی قالبها به صورت ویفر شکل برش داده می شوند. در هر ویفر حدود ۱۵۰۰ چیپ وجود دارد. سپس چیپ ها برای نصب روی برد های کوچک بسته بندی می شوند.

 

گاهی اوقات هنگام استفاده از پرینتر با پیغام کم شدن سطح جوهر مواجه می شویم در صورتیکه می دانیم هنوز مقداری جوهر درون کارتریج موجود است. این مشکل زمانی بوجود می آید که چیپ های تعبیه شده در کارتریج ارتباط صحیحی برقرار نکرده و از اندازه دقیق جوهر در کارتریج اطلاعی ندارد.

بعضی از شرکت های سازنده برای جلوگیری از استفاده مجدد کاربر از کارتریج ( برای فروش کارتریج های خود) و پر کردن آن، چیپ های خود را طوری برنامه ریزی می کنند که با تمام شدن جوهر پیام خالی بودن کارتریج را بدهد حتی اگر کارتریج ها دوباره پر شوند.

برای خرید چیپ های دستگاه های جوهر افشان به بخش فروشگاه ما مراجعه کنید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ