کارت پرینتر

بازگشت به وبلاگ
کارت پرینتر

کارت پرینتر

کارت پرینتر

کارت پرینتر یک چاپگر الکترونیکی رومیزی است که یک فیدر تغذیه مخصوص کارت(سینی کاغذ کارت) دارد. این پرینتر کارت های پلاستیکی و کاغذی را شخصی سازی و چاپ می کند. این دستگاه ها با پرینترهای معمول مثلاً لیبل پرینترها که منبع تغذیه پیوسته و رولی دارند تفاوت دارند. ابعاد کارت ها معمولاً ۸۵/۶۰×۵۳/۹۸ mm است که با ISO/IEC7810 به عنوان ID-1 استاندارد سازی شده است. این فرمت در کارت عابر بانک، کارت تلفن، گواهینامه و … استفاده می شود. کارت پرینترها با درایورهای متناظر یا با یک زبان برنامه نویسی خاص کنترل می شوند.

معمولاً در کارت پرینترها  عملگرهایی مانند پانچ، شیارزن، پرفراژ یا لمینیت تعبیه شده اند. برای اجرا از یک نرم افزار ویندوزی یا تحت وب استفاده می کنند. سخت افزار این دستگاه از پرینترهای معمولی و سنتی متفاوت است. کارت های شناسایی معمولاً از پلاستیک PVC ساخته شده و نیازمند پانچ و لمینیت می باشند. به علت استفاده معمول از کارت های PVC به این پرینترها، پرینتر PVC نیز می گویند. کارت پرینترهای متفاوت کارت های با ضخامت و ابعاد مختلف را قبول می کنند.

فرآیند

قانون برای تمام پرینترهای کارت یکی است. کارت های پلاستیکی همزمان از بین یک هد ترمال و یک ریبون رنگی عبور می کنند. رنگ ریبون به وسیله گرمای تولید شده توسط هد به روی کارت منتقل می شود. رزولوشن استاندارد چاپ کارت ۳۰۰dpi است. در حالیکه همگی کارت پرینترها از قانون ذکر شده استفاده می کنند اما روش و فرآیندهای متفاوتی برای چاپ وجود دارد که در جزئیات متفاوت هستند.

حرارتی

معمولاً برای شخصی سازی کارت های پلاستیکی از پیش چاپ شده مونوکروم استفاده می شود. رنگ (مونوکروم) از ریبون روی کارت منتقل می شود.

دای سابلیمیشن

این پروسه از چهار پنل رنگی طبق ریبون های رنگی CMYK استفاده می کند. کارت برای چاپ چند مرتبه از زیر هد پرینت هر بار با ریبون متناظر گذر می کند. هر رنگ مستقیماً روی کارت توزیع یا سابلیمیت می شود. بنابراین یک عمق و غلظت رنگی بالا (۱۶ میلیون سایه) روی کارت تولید می شود.سپس یک لایه ترنسپرنت که به آن تاپ کوت (Top Coat) می گویند روی کارت اضافه می شود. این کار برای محافظت در مقابل نور uv و رنگ پریدگی، پاره نشدنو ضد آب شدن انجام می شود.

تکنولوژی عکس برعکس

این روش استانداردی است برای کاربردهایی با امنیت بالا که از کارت هایی دارای چیپ های کوچک تماسی یا غیر تماسی استفاده می کنند. تکنولوژی عکس ها را در سمت زیرین یک فیلم مخصوص چاپ می کند که به سطح یک کارت به وسیله گرما و فشار فیوز یا گداخته می شود. از آنجاییکه این پروسه دای ها و رزین ها را مستقیماً به یک فیلم منعطف و نرم انتقال می دهد، هد پرینتر هیچ وقت به طور مستقیم با سطح کارت در تماس نیست. به همین دلیل قطعی یا وقفه در چیپ های هوشمند یا رگه های آنتن RFID داخلی و… در کیفیت چاپ اثری نمی گذارد. حتی چاپ borderless یا فراتر از لبه نیز ممکن است.

چاپ دوباره حرارتی

در تضاد با اکثر کارت پرینترهای دیگر، در چاپ دوباره حرارتی کارت توسط  یک ریبون رنگی شخصی سازی نمی شود بلکه به وسیله یک فویل حساس به گرما درون کارت شخصی سازی می شود. این کارت ها مکرراً شخصی سازی، پاک یا دوباره نویسی می شوند. اغلب موارد استفاده این کارت ها در کارت های شناسایی دانش آموزی یا کارمندی است که در پایان تحصیل یا کار به فرد دیگری تعلق می گیرد.

مشکلات عمده چاپ

بسیاری از مشکلات عمده چاپ از کاستی های فیزیکی متریال کارت مورد استفاده ناشی می شود. مانند بد شکل شدن یا دفرمه شدن کارتی که به ماشین تغذیه می شود. بی نظمی های چاپ همچنین نتیجه تعبیه نامناسب چیپ یا آنتن است که ضخامت پلاستیک را تغییر می دهد و روی اثر بخشی پرینتر تاثیر می گذارد. سایر مشکل ها به علت کاربری نامناسب رخ می دهد. برای مثال تلاش به تغذیه کارت های غیر مطابق به کارت پرینتر است.

انواع

به طور عمده سه نوع کارت پرینتر موجود است.این انواع به روش چاپ کارت پرینتر بر می گردد.

  • نزدیک لبه: ارزانترین نوع چاپ است که تا ۵mm از لبه کارت را چاپ می کند.
  • مستقیم روی کارت: نام دیگر آن چاپ لبه به لبه است که هد پرینتر در تماس مستقیم با کارت قرار می گیرد.معروفترین و محبوبترین نوع چاپ است. به علت قیمت پرینتر اکثر کارت پرینترهای امروزی از این نوع هستند.
  • انتقال برعکس: به چاپ با وضوح بالا یا چاپ فراتر از لبه معروف است. هد پرینتر ترنسفری یا برعکس روی یک فیلم ترسنفر به صورت برعکس چاپ می گیرد. سپس فیلم چاپ خورده رول شده و با گرمای شدید روی کارت چاپ می خورد.

رمزگذاری

زیرا در بعضی کارت ها مخصوصاً کارت های شناسایی نیاز به رمزگذاری محسوس است. کارت پرینترها از تکنیک های رمزگذاری متفاوتی استفاده می کنند. از جمله این موارد عبارتند از:

  • کارت هوشمند تماسی: این کارت ها از تکنولوژی RFID استفاده می کنند و نیاز به تماس مستقیم به یک ورق هدایت کننده برای ثبت پذیرش یا انتقال اطلاعات دارند.
  • کارت هوشمند غیر تماسی: این کارت شامل یک مدار یکپارچه است که داده را پردازش و یا ذخیره می کند. این کارت تماس مستقیم با ترمینال خود ندارد و از طریق امواج رادیویی ارتباط برقرار می کند.
  • HID مجاوری: این تکنولوژی اجازه خواندن دقیق و سریع را می دهد. یک خواننده یا ریدر مجاور وجود دارد که بدون هیچ تماس فیزیکی با کارت یا کلیدی با رنج ۱۰ تا ۶۰ سانتی متر ارتباط برقرار می کند.
  • نوارهای مغناطیسی: این کارت ها دارای ذرات مغناطیسی برپایه آهن است که روی یک باند مغناطیسی  روی کارت کشیده شده است. کارت با تنظیم مغناطیسی این ذرات داده ها را ذخیره می کند. این کارت ها با تماس مستقیم روی یک هد مغناطیسی خوانده می شوند.

 

کارت پرینتر

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ