کاغذ ابریشمی

الیاف کاغذ ابریشمی

کاغذ ابریشمی

کاغذ ابریشمی

کاغذ ابریشمی یا silk یا Rough Satin نوع دیگری از کاغذهای جوهرافشان و کتد شده است. سطحی نیمه گلاسه و نیمه مات داشته، از شفافیت کمی برخوردار است و انعکاس نور گلاسه را ندارند.

این کاغذ ها از الیاف طبیعی ساخته شده اند. الیاف از پیله های کرم ابریشمی گرفته شده و به مواد اولیه ساخت کاغذها یا البسه تبدیل می شوند. این کاغذها اشباع رنگ بالا و کیفیت تصاویر فوق العاده ای دارند. استفاده رایجی در پوسترها و بروشورها دارند. و با قلم های مخصوص (Ballpoint pen) می توان روی آنها نوشت.

کاغذ ابریشمی دست سازذ س

تفاوت و شباهت های کاغذهای ابریشمی با لاستر

هر دوی آنها سطحی نرم و لطیف دارند. حاصل چاپ شده آنها شبیه به هم است. اما سیلک طبیعی است و ساتین (لاستر) ساختگی و مصنوعی است. سیلک از پیله های ابریشم و ساتین از الیاف مصنوعی پلی استر یا نیلون ساخته شده است.سیلک به علت درا بودن الیاف بند و رشته ای از استحکام بالاتری برخوردار بوده و طول عمر بیشتری دارند.اما ساتین یا لاستر ظرافت و حساسیت بالاتری دارند و در تماس مراقبت بیشتری را نیاز دارند. کاغذ ابریشمی به علت الیاف طبیعی ظاهری خیره کننده دارند و کاغذ لاستر ظاهری نیمه گلاسه دارد. این ظاهر خیره کننده به علت منشوری بودن ساختار الیاف آن است که با نور با عبور از آن می شکند و رنگ های مختلفی را تولید می کند. ساتین یا لاستر ساختار مشبکی دارد که به آن ظاهری گلاسه ای و سطحی لطیف می دهد.

به علت اینکه سیلک یا ابریشمی پروسه ساخت سخت تری دارند (تیدیل پیله ابریشمی به الیاف) از قیمت بالاتری برخوردارند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *