کاغذ جوهر افشان

بازگشت به وبلاگ
Piroozgar-Glossy Banner

کاغذ جوهر افشان

کاغذ جوهرافشان

کاغذ جوهرافشان ، کاغذ هایی کتد شده مخصوص دستگاه های جوهر افشان هستند. و معمولاً بر اساس وزن، روشنی و کدری، صافی و برجستگی طبقه بندی می شوند.

بعضی از کاغذهای جوهرافشان از خمیر کاغذ یا خمیر شیمیایی با کیفیت ساخته شده اند. کیفیت خوب کاغذها مستلزم برش عالی، رعایت ابعاد دقیق و ظاهر تمیز و مناسب است. اکثر هدف های استفاده از این نوع کاغذ ها نیاز به صافی و هموار بودن سطح کاغذ دارند.

برای چاپ متن و کیفیت پایین کاغذ های کتد نشده کفایت می کند اما برای چاپ عکسی با کیفیت بالا حتما باید از کاغذ کتد شده استفاده کرد.

کاغذ کتد چیست؟

کاغذی است که روی سطح آن یک ترکیب شیمیایی یا پلیمری پوشانده شده (کتد شده Coated) که باعث اضافه شدن ویژگی های زیادی از جمله وزن، سطح براقی، صافی و کاهش میزان جذب و پراکندگی جوهر می شود.از مواد زیادی برای کتد کردن کاغذ استفاده می شود. مانند: کائولینت، کلسیم کربنات، بنتونیت و طلق. برای کتنیگ کاغذهای مات معمولاً از سیلیس و تیزر و برای گلاسه از چند نوع ماده در کتد و رزین استفاده می کنند.

مقایسه با کاغذ کتد نشده معمولی و اداری

کاغذ اداری معمولا برای استفاده در دستگاه های کپی و پرینتر لیزری استفاده می شود. کتد نیستند و در چاپ لیزری جوهر بوسیله حرارت روی آن ها قرار می گیرند، کاملا جذب شده و با تماس دست پخش رنگی ندارند.

اما استفاده این کاغذ در چاپ جوهرافشان معمولاً باعث خیسی کاغذ توسط جوهر، کاهش کیفیت گرافیکی عکس و شدت تراکم رنگدانه ها می شود و به طور خلاصه حاصل کار چاپی بی کیفیت است. جوهر در کاغذ مرغوب جوهر افشان جذب کاملاً مناسب و دلخواهی داشته و از پاشیدگی رنگ اجتناب می کند.

کاغذ کتد نشده معمولی وزنی بین ۸۰ تا ۱۰۰ گرم دارند و که برای چاپ متون در هر دو نوع پرینتر به خوبی و در حد نیاز عمل میکنند. زیرا در چاپ متن مقدار جوهر بسیار کمی رو کاغذ بار می شود.

چاپ دورو با پرینتر جوهرافشان با کاغذ کتد نشده امکان پذیر نیست زیرا جوهر از یک طرف کاغذ بر طرف دیگر نشان می گذارد. همچنین این کاغذها برای چاپ عکس نیز مناسب نیستند

کاغذ عکس جوهرافشان

همانطور که از نامش پیداست کاغذی است که عموماً برای چاپ عکس استفاده می شود. این کاغذ سفید روشن است زیرا با سفید کننده و رنگدانه هایی مثل تیتانیوم دی اکسید و موادی کاملاً قابل جذب کتد شده است که باغث کمتر شدن پخش جوهر روی کاغذ می شود.

توجه:

به طور معمول برای دستگاه های جوهرافشان بسته به نوع دستگاه و قدرت آن می توان از کاغذهایی با گرماژ ۸۰ الی ۳۰۰ استفاده کرد. اما در دستگاه های لیزری با توجه به چرخش کاغذ به دور درام دستگاه، کاغذهایی با گرماژ بالا مناسب دستگاه نمی باشند( از ۱۲۰ گرم به بالا). همچنین توصیه می شود به علیت وجود هیتر (حرارت دهنده) در دستگاه لیزری از کاغذهای جوهرافشان استفاده نشود. زیرا بر اثر حرارت لایه کتینگ کاغذهای جوهرافشان در سطح کاغذ آب می شود.

دسته بندی

کاغذ های جوهرافشان معمولاً به دسته های زیر تقسیم می شوند.

  1. گلاسه (Glossy)
  2. نیمه گلاسه (Semi Glossy)
  3. کتد (Coated)
  4. مات (Matte)
  5. نیمه مات(Semi Matte)
  6. لاستر (Luster) یا ساتین (Satin)
  7. ابریشمی (Silk or Rough Satin)

ضخامت

کاغذ های جوهر افشان ضخامت های متنوعی دارند.کاغذهایی با ضخامت نازک بسیار شبیه کاغذهای کتد نشده هستند و از آن ها می توان برای تمامی کارهای اداری هم استفاده کرد. این کاغذها ارزانتر و کیفیت عکس پائین تری دارند. کاغذهای مورد استفاده در کارهای سنگین تر و حرفه ای تر ضخامت بیشتر و کتنیگ قوی تری دارند و در بعضی موارد خصوصیات جالب و کاربردی مانند خشک شدن سریع کاغذ به آن ها اضافه می شود.

کاغذ فتوگلاسه

کاغذ گلاسه (نام بازاری فتوگلاسه) از پرکاربردترین و شناخته شده ترین نوع کاغذهای عکس هستند. سطح روغنی آن ها باعث چاپی شفاف و واضح می شود. کاغذ فتو گلاسه به دو دسته تقسیم می شوند.

  • فتوگلاسه براق:

دارای گرماژ ۱۲۰ تا ۲۷۰ هستند و سطحی کاملا براق دارند. اثر انگشت روی آنها به جا می ماند.

  • فتو گلاسه مات:

به دو دسته لاستر و ابریشمی تقسیم بندی می شوند که نسبت به براق از شفافیت و براقی کمتری برخوردارند.

rough

نوع دیگری از کاغذ ها به نام ۳D در بازار موجود هستند که سطح براقی دارند و با تغییر پرسپکتیو دید عکس، طرح های متنوع و زیبایی را نمایان می کنند.

 

نکته مهم: بالا رفتن گرماژ کاغذ (گرم در متر مربع) باعث افزایش کیفیت چاپ و طبیعی تر شدن عکس می شود اما گرماژهای بالا فشار زیادی رو کاغذکش پرینتر وارد می کنند.

 

در جدول زیر لیست  برخی از کاغذهای ارائه شده توسط مجموعه پیروزگر را مشاهده می کنید.

 

 

 

 

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

نظرات (6)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ