کاغذ دیواری

بازگشت به وبلاگ
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری برای پوشش دهی و تزیین دیوارهای داخلی خانه ها، اداره ها، ساختمان های دولتی و عمومی به کار می رود. معمولاً به صورت رول عرضه می شوند و با چسب مخصوص به سطح می چسبند. کاغذ دیواری ها به صورت ساده و بدون بافت یا بافت دار عرضه می شوند. الگوهای کاغذها به صورت طرح تکرار شونده یا یه طرح بزرگ بدون تکرار است. صنعت کاغذ دیواری این محصول را به دسته مسکونی و تجاری طبقه بندی می کند. این دسته بندی ها در وزن، کیفیت، ترکیبات کاغذ پایه، کتینگ و لمینت و ضخامت متمایز هستند.

کاغذ دیواریتاریخچه

قدیمی ترین کاغذ دیواری ها در قرن ۱۳ میلادی در اروپا به کار رفته اند. این کاغذ دیواری ها در با تصاویری از اسطوره های مذهبی نقاشی شده بودند. در آن زمان کاغذهای دیواری به عنوان وسیله دکوری فقط در خانه اشراف پیدا می شد اما با ظهور تکنولوژی های چاپ سیلندری به جای چاپ بلوکه ای و نقاشی، این محصول همگانی شد و هزینه تولید بسیار پایین آمد( اواخر قرن ۱۹). در قرن ۱۶ ام پوشش های دیواری بسیار گران قیمتی در خانه نجیب زادگان وجود داشت. ورق های کاغذ یا شامل یک عکس تکراری که توسط بلوک در تمام سطح پخش شده بودند یا یک عکس بزرگ نقاشی شده راشمل می شدند. از قرن ۱۸ام بسیاری از کاغذ دیواری های دنیا در انگلیس و فرانسه تولید می شدند. تا اواسط قرن ۱۹ام میلادی دو مشکل عمده در تولید کاغذ دیواری وجود داشت. یکی از مشکلات تولید ورق های بلند برای چاپ بود و دیگری چاپ کاغذ دیواری های زیبا و جذاب با هزینه کم بود.

کاغذ دیواریمواد خام

کاغذ دیواری ها شامل یک کاغذ پایه، ماده کتینگ و جوهر اعمالی هستند. گاهی اوقات نیز چسب های بر پایه نشاسته نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذهای ساده و بدون بافت می توانند از جنس خمیر چوب یا خمیر مصنوعی و ترکیبی بوجود آمده باشند. ورق های بافت دار از فابریک های با بافت مستحکم تولید می شوند که کتد شده و چاپ می گردند.

روی کاغذها یک کتینگ پایه که شامل رنگ پیش زمینه طرح است اعمال می شود. سپس الگو روی آن چاپ زده می شود. کتینگ ها و لمینت ها از لاتکس یا وینیل (پلی وینیل کلراید) ساخته شده اند که باعث افزایش خصوصیاتی از قبیل طول عمر می شوند. کتینگ پایه نیز شامل ترکیبات اضافی است که باعث بهبود خصوصیاتی نظیر کدری یا روشنی می شود.

کاغذهای دیواری با جوهرهای ترکیبی از پیگمنت و حامل چاپ می شوند که باعث چسپیده شدن جوهر به کاغذ پایه می شود. حلال های به کار رفته نیز می تواند استون یا آب باشد. برای چاپگرها جوهرها و حلال ها بر اساس فاکتورهایی مانند زمان خشک شدن، زمان تولید و کاربردهای رنگ در کاغذ با دقت انتخاب می شوند.

کاغذهای دیواری به صورت پشت چسب دار یا بدون چسب عرضه می شوند. چسب آمها معمولاً بر پایه نشاسته گندم یا ذرت ساخته شده اند. چسب به پشت کاغذ به صورت خیس اعمال شده و سپس خشک می شود. برای استفاده و چسباندن به سطح باید چسب را دوباره مرطوب کرد.

طراحی

طراحی کاغذ دیواری معمولاً توسط هنرمندان و طراحان صورت می گیرد. هنرمند طرح اولیه را روی یک کاغذ کالک یا الگو طراحی می کند. اگر مورد تایید قرار گرفت یک اسکچ یا طرح تمام رنگی از آن تهیه می کند. بعد از انتخاب روش چاپ مناسب، طرح به یک حکاک، صفحه ساز یا گرافیست کامپیوتری فرستاده می شود. به محض اینکه سیلندرها، اسکرین ها آماده شد این طرح برای تهیه نسخه اولیه در تعداد کم چاپ می شود. اگر مشکلی نبود برای چاپ عمده فرستاده می شود.

کاغذ دیواریمراحل تولید و ساخت

۱٫ساخت کاغذ:

کاغذ پایه در کارخانه از خمیر چوب یا الیاف مصنوعی تولید می شود. کاغذها به صورت رول و با عرض معمول حدود ۱/۶۵۰ متر و طول ۶/۷۰۶ متر با وزن یک تن عرضه می گردد. این ول ها سپس به صورت دلخواه یا به طور معمول به ۶ رول با عرض ۵۳ سانتی متر و طول ۳/۰۴۸ متر برش داده می شوند.

۲٫کتینگ:

قبل چاپ الگو یا طرح کاغذ پایه باید با یک رنگ پس زمینه کتینگ شود. ورق های برپایه چوب معمولاٌ با یک وینیل رنگی (PVC) کتد می شوند که در ضخامت، طول عمر و استقامت کاغذ متغیر هستند. ورق های خمیر کاغذ بازیافتی یا الیاف مصنوعی با یک یا ترکیب خمیر کائولین برای وقار و ظاهر، دی اکسید تیتانیوم برای کدورت و لاتکس برای راحتی در دست گرفتن و رنگ کتینگ می شوند.

۳٫چاپ:

از چهار روش معمول تکنیک چاپ برای کاغذ دیواری استفاده می کنند.

  1. چاپ سطح: غلطک های فلزی با یک الگوی لاستیکی برجسته پوشیده می شوند که روی یک ماشین مفرد سوار هستند. جوهر به سطح غلطک ها اعمال می شود روی برآمدگی و طرح های برجسته را می پوشاند. سپس به کاغذ اعمال می شود.
  2. چاپ حکاکی یا گراور: هر رنگ طرح توسط یک غلطک مفرد چاپ می گردد. سیلندرهای مسی با لیزر برش می خورند و سپس برای بالا بردن طول عمر به کروم آغشته می شوند.ماشین های چاپ حکاکی بزرگ نهایتاً شامل ۱۲ سیلندر هستند که با همدیگر طرح نهایی را تولید می کنند.
  3. چاپ سیلک اسکرین: الگو یا کلیشه ها برای هر رنگ از طرح از جنس ابریشم ساخته می شوند.
  4. چاپ چرخشی: این نوع پروسه چاپ ترکیبی از چاپ حکاکی و سیلک اسکرین است. این روش از چاپ اسکرین گران قیمت تر است اما سرعت بالایی در حدود ۷۴ متر در دقیقه دارد.

کاغذ دیواریکاغذ دیواریکاغذ دیواری۴٫چسب:

کاغذدیواری پشت چسب دار با یک نشاسته خیس کتینگ شده و سپس خشک می شوند.

۵٫بسته بندی:

کاغذهای دیواری خانگی به رول هایی از ۲/۷۴۲متر تا ۱۳/۷۱ متر برش می خورند. رول های تبلیغاتی و تجاری نیز در عرض های ۲۷،۴۱ و ۵۵ متر بسته بندی می شود.

پیشرفت های روز

چاپ کاغذ دیواری سفارشی

تکنولوژی های چاپ دیجیتالی جوهر افشان جدید از جوهرهای UV برای تولید کاغذدیواری های دلخواه استفاده می کنند. از این روش برای سفارش های کم و کوچک مانند یک دیوار مفرد استفاده می شود.

کاغذ دیواری با تکنولوژی بالا

در این اوایل قرن ۲۱ میلادی کاغذ دیواری های جدیدی با قابلیت بلوکه کردن سیگنال های تلفن همراه و WiFi وارد بازار شده اند. این کاغذ دیواری ها با یک جوهر نقره ای کتد شده اند که کریستالی تشکیل می دهند و مانع از عبور سیگنال می شوند.

نصب

مانند نقاشی، کاغذ دیواری نیز نیاز به آماده سازی سطح قبل از نصب دارد. در نتیجه کاغذ دیواری برای تمامی سطوح مناسب نمی باشد. برای مثال کاغذ دیواری حمام به علت رطوبت بالا به سرعت خراب می شود. آماده سازی مناسب شامل رنگ، بتونه کاری، صاف کردن تمام گودی ها و برآمدگی های روی سطح شامل می شود.

کاغذ دیواری

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ