کاغذ صافی

بازگشت به وبلاگ
کاغذ صافی

کاغذ صافی

کاغذ صافی

کاغذ صافی یک مانع کاغذی نیمه نفوذپذیر یا نیمه تراوا است که عمود بر جریان مایع یا هوا قرار می گیرد. از این کاغذ برای جدا کردن ذرات معلق از مایعات یا هوا یا حتی جدا کردن شن ها از آب نیز استفاده می شود.

خواص

کاغذ صافی از خواص متنوعی دارد. از جمله پرامترهای مهم تمایز انواع کاغذ صافی: قدرت رطوبت، میزان منفذها یا سوراخ ها، حبس ذره، آهنگ شارش حجمی یا دبی حجمی، انطباق پذیری، کارآیی یا بازده و گنجایش می باشند.

دو مکانیزم فیلتر کردن با کاغذ وجود دارد: حجمی و سطحی/ در فیلتر با صافی حجمی، درات در حجم کاغذ صافی گیر می کنند. در فیلتر با صافی سطحی، ذرات در حجم کاغذ صافی گیر می کنند.

انواع

فیلتر هوا

کاربرد اصلی فیلترهای هوا، احتراق هوا برای موتورها است. کاغذهای صافی به شکل کارتریج های فیلتر در میایند، و سپس در یک جایگاه مخصوص قرار می گیرند. ساخت کارتریج ها اکثراً نیازمند این است که به اندازه کافی ضخیم باشد تا از خود در برابر پارگی محافظت کنند. کاغذ مورد استفاده بری فیلتر هوا باید بسیار منفذدار و وزنی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ gsm داشته باشد. معمولاً برای حصول این خصوصیات از خمیر فیبرهای بلند مخصوص که سفید شده اند استفاده می شود. کاغذ معمولآً به ماده ای آغشته می شود تا مقاوم در برابر رطوبت آن بالا رود. فیلترهای با کیفیت و پراستفاده معمولاً طوری ساخته می شوند که راحت شسته شده و عمر بالایی داشته باشند.

فیلتر هوافیلتر قهوه

فیلتر کاغذی قهوه معمولاً از کاغذ های کرپ یا چروک با گرماژ حدود ۱۰۰gsm ساخته می شوند. چروکی کاغذ باعث حرکت آزادانه قهوه بین فیلتر و قیف فیلتر می شوند. مواد خام یا همان پالپ کاغذ برای فیلترهای کاغذی دارای فیبرهای بلند و درشت هستند که معمولاً از درختانی که رشد سریعی دارند استفاده می شود.کاغذ ها هم به صورت سفید شده و هم نشده موجود هستند. فیلترهای قهوه در اندازه و اشکال مختلف برای دستگاه های مختلف ساخته می شوند. پارامترهای مهم این فیلترها قدرت، انطباف پذیری، بازده و گنجایش می باشند.

فیلتر سوخت

کاغذ استفاده شده برای فیلترهای سوختی یک کاغذ کرپ با میزان و سایز منافذ کنترل شده است که پیچیده و وصل شده به کارتریج های فیلتر هستند. مواد خام فیلترهای کاغذی سوختی ترکیبی از خمیر چوب سخت و نرم می باشند. وزن پایه کاغذ ۵۰ تا ۸۰ گرم است.

فیلتر سوختفیلتر آزمایشگاهی

فیلترهای کاغذی به طور عمده در آزمایشگاه در بسیار از رشته ها از زیست گرفته تا شیمی مورد استفاده قرار می گیرند. نوع فیلتر بسته ه هدف عملکرد و موادی که فیلتر می شوند متفاوت است.معمولا فیلترهای کاغذی برای تکنیک های آزمایشکاهی مانند جاذبه یا مکش فیلتری استفاده می شود.

فیلتر آزمایشگاهکاغذ صافی کیفی

کاغذ صافی کیفی در تکنیک های تحلیلکیفیت برای مشخص کردن مواد استفاده می شود. درجات یا انواع مختلفی از این نوع فیلتر ها موجود می باشد.  در مجموع ۱۳ نوع یا درجه مختلف از کاغذ فیلتر کیفی وجود دارد. درشت ترین سایز منفذ را کاغذ درجه ۴ و کمترین سایز منفذ را کاغذ درجه ۶۰۲h دارد. پر استفاده ترین درجه ها ۱ تا ۴ هستند.

کاغذ صافی کیفیدرجه یک

کاغذ صافی کیفی درجه یک سایز منفذی به اندازه ۱۱ میکرومتر دارد. این درجه کاغذ فیلتر به طور گسترده در بسیاری از رشته های مختلف از جمله آنالیزهای کشاورزی، آلودگی هوا  آزمایشات مشابه مورد استفاده قرار می گیرند.

درجه دو

کاغذ صافی کیفی درجه دو سایز منفذی به اندازه ۸ میکرومتر دارد. این کاغذ نسبت به درجه یک زمان بیشتری برای فیلترینگ نیاز دارد (منافذ آن کوچکتر است). از این کاغذ برای فیلتر برای نظارت آلاینده های خاص و تس خاک استفاده می شود.

درجه سه

کاغذ صافی کیفی درجه سه سایز منفذی به اندازه ۶ میکرومتر دارد. این نوع کاغذ برای حمل نمونه بعد از فیلترینگ مناسب می باشد.

درجه چهار

کاغذ صافی کیفی سایز منفذی بین ۲۰ تا ۲۵ میکرومتر دارد. این نوع کاغذ بزرگترین سایز منفذ را دارد. بین تمام کاغذهای استاندارد فیلترینگ را دارد. این نوع فیلتر بسیار کارآمد است زمانیکه برای تمیز کردن سریع سوخت های زمین شناسی یا طبیعی استخراج شده در طول آزمایش استفاده می شود.

درجه ۶۰۲h

کاغذ صافی کیفی سایز منفذی به اندازه ۲ میکرومتر دارد. این درجه کمترین سایز منفذ را دارد. از این کاغذ برا یجکع آوری و جداسازی ذرات معلق به کار می رود.

کاغذ صافی کیفی که به آن ها کاغذ بدون غبار نیز می گویند که برای آنالیزهای کیفیتی و وزنی به کار می روند. در طول ساخت این ماغذ ، از اسید برای غبار روبی و خلوص بالا استفاده می شود.

کاغذ کذوماتوگرافی (جدا کردن عناصر رنگی از هم)

کروماتوگرافی تکنیکی است که شیمی دان ها برای جدا سازی اجزا استفاده می کنند. این نوع کاغذ فیلتر نرخ جریان آب و سرعت جذب مشخصی دارند. سرعت جذب این نوع فیلتر محدوده ۶ تا ۱۸ سانتی متر و ضخامت آن بین ۰٫۱۷ تا ۰٫۹۳ میلی متر است.

فیلتر فیبر شیشه

فیلتر فیبر شیشه سایز منفذ ۱ میکرومتر دارد و برای فیلتر حلال های بسیار سمی و آن هایی که به سختی فیلتر می شوند به کار می رود. این نوع فیلتر ها عمر بلندتری دارند. به علاوه انواع مختلفی از این نوع فیلتر بستع به موارد استفاده وجود دارد. ۷ نوع اصلی از این فیلتر وجود ارد که تفاوت عمده آن ها ضخامتشان است.

فیلتر فیبر کوارتز

کاغذ فیلتر فیبر کوآرتز دارای مقاومت شیمیایی بالا است، دی اکسیدهای SOx و NOx را جذب نمی کند، تحت تاثیر رطوبت قرار نمی گیرد و به راحتی استریلیزه می شود. بنابراین اکثرا برای آنالیزهای آلودگی هوا به کار می رود.

فیلترهای روغن

روغن موتور فیلتر می شود تا ناخالصی های آن جدا شوند. فیلترسازی روغن معمولا توسط فیلترسازی حجمی صورت میگیرد. فیلتر های کاغذی برای روان شدن روغن ها آغشته می شوند تا در برابر دمای بالا مقاوم شوند.

تی بگ

تی بگ ها از فیبرهای گیاه آباچا ساخته می شوند، یک گیاه بوته ای با فیبرهایی بسیار نازک و بلند است. اغلب به این کاغذ یک قسمت جزئی از الیاف مصنوعی افزوده می شود. کاغذ کتی بگ بسیار متخلخل و نازک است و قدرت مرطوب بالا دارد.

تی بگ

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ