کاغذ کاتن

بازگشت به وبلاگ
کاغذ کاتن

کاغذ کاتن

کاغذ کاتن یا پنبه ای

کاغذ کاتن یا پنبه ای که به کاغذ پارچه ای نیز معروف است از فیبرهای نو پنبه یا پنبه گرفته شده از لباس به عنوان ماده اصلی استفاده می کند. اسناد مهم معمولاً روی این کاغذها پرینت گرفته می شود زیرا طول عمر بلند و زوال کمی دارند. کاغذ پنبه ای نسبت به کاغذهایی بر پایه چوب در قدرت، استقامت و ماندگاری برتری دارند. این نوع کاغذ گاهی اوقات شامل درصد بالایی از اسیدهای غلیظ است. جذب تونر و جوهر بهتری دارند.

خصوصیات

همانطور که گفته شد کاغذی با فیبر پنبه ای طول عمری بلند تا ۱۰۰ سال را بدون هیچ رنگ پریدگی یا زوال دارد. پس برای اسناد مهم مانند نسخه های آرشیوی، تزها یا پایان نامه ها و … به کار می رود. یک قانون لفظی می گوید که به ازای هر درصد از فیبر پنبه موجود در کاغذ کاربر می تواند انتظار یک سال مقاومت در برابر زوال را داشته باشد.

کاغذهای اسناد قانونی معمولاً ۲۵% پنبه دارند.

در دستگاه های تونری استفاده از کاغذ کاتن چاپ بهتری را نسبت به کاغذ کپی تولید می کند. زیرا این کاغذ تونر بیشتری را جذب و خوانایی بالاتری دارد.

کاغذ پنبه معمولاً به انواع ۲۵%، ۵۰% و ۱۰۰% تقسیم می شود.گاهی اوقات با نگه داشتن کاغذ زیر نور یک واتر مارکی از این درصد روی کاغذ خورده است. کاغذ پنبه ۱۰۰% نیز ممکن است شامل مقادیر کمی اسید باشد و قبل از استفاده در اسناد آرشیوی باید تست و تایید شود. فیبرهای پنبه ای دوبار برش خورده طولی در محدوده ۱/۴۵µm دارند و خصوصیاتی مشابه خمیر کاغذ نرم و کوتاه دارند.

کاغذ کاتنموارد استفاده

کاغذهای پنبه ای ذر اکثر مغازه های فروشندگان لوازم‌التحریر و تجهیزات اداری یافت می شوند. علاوه بر مصارفی که در بالا به آن ها اشاره شد، این کاغذها در تهیه اوراق بانکی نیز کاربرد دارند. کاغذهای بانکی معمولا از ۷۵ تا ۱۰۰ درصد پنبه ای هستند (به علت دوام بالای آن ها). اثرهای هنری با کیفیت تر نیز با کاغذ کتان ساخته می شوند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ