کاغذ کربن لس

بازگشت به وبلاگ
کاغذ کربن لس

کاغذ کربن لس

کاغذ کربن لس

کاغذ کربن لس یا بدون کربن یک نوع کاغذ کتد شده است که برای انتقال اطلاعات نوشته شده روی کاغذ یه سطح ماده زیرین خود طراحی شده است.

این کاغذ توسط دو شیمی دان با نام های لول شلیرر و بری گرین به عنوان جایگزینی برای کاغذهای کربنی ساخته شد که گاهی اوقات با کاغذ کربنی اشتباه گرفته می شود. به جای قرار دادن یک کاغذ مخصوص بین نسخه اصلی و کپی خواسته شده، از کاغذ بدون کربن که دارای رزانه یا دای های میکروکپسول شده در پشت خود است است استفاده می شود. روی این دای های پشت کاغذ یک خمیر کتد کشیده شده است. وقتی فشار قلم روی این کاغذ اعمال می شود این کپسول های دای می ترکد و با خمیر واکنش داده و نشانه ای از خود  روی سطح زیرین به جا می گذارد.

در اصل کاغذهای بدون کربن شامل ورق هایی از کاغذ هستند که با میکروکپسول های گفته شده و خمیر (Clay) کتد شده اند. لایه ورق زیرین همان لایه کتینگ شده است.لایه های میانی همگی با خمیر روی سطح بالایی و دای های روی سطح پشتی خود کتد شده اند. از آن جاییکه کپسول های دای بسیار کوچک هستند نسخه کپی دقت بالایی دارد.

کاغذ کربن لس

موارد استفاده

کاغذ بدون کربن برای اولین بار توسط شرکت NCR در ۳۰ زوئن ۱۹۵۳ ثبت اختراع شد. این کاغذ  در مکان هایی که نیاز به یک یا چند کپی از نسخه اصلی دارند استفاده می شود. از جمله موارد استفاده در رسیدها،صورت حساب ها و فاکتورها در بانک ها و شرکت های تجاری است. این کپی ها معمولاً کاغذهایی با رنگ های متفاوت هستند. اولین دای که به طور تبلیغاتی در این کاغذها به کار رفت لاکتون بنفش کریستال بود. دای های موجود در این کاغذها ممکن است در پوست های حساس موجب ناراحتی های کمی شوند.

کاغذ کربن لس

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ