کاغذ کربن

کاغذ کربن

کاغذ کربن

حتماً تا به حال یک سند در کامپیوتر خود نوشته و یک یا چند نسخه از آن کپی یا چاپ کرده اید. اگر مشکلی برای نسخه کپی به وجود آید به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای یکی دیگر چاپ می گیرید. در گذشته قبل از اختراع دستگاه های کپی و چاپ، اگر برای سند اصلی و دست نوشته مشکلی پیش می آمد، کاری از دست هیچ کس ساخته نبود.

در اوایل ۱۸۰۰ میلادی مخترع ایتالیایی برای اولین بار کاغذ کربنی را معرفی کرد. با ورود این کاغذها به دنیای تجارت، تقاضای استفاده از آن ها بسیار بالا رفت. بخش های به خصوصی در ادارات برای تهیه کپی دستی از اسناد مهم تشکیل شدند. اینکار زمان زیادی را به هدر می داد و برای اجتناب از اتلاف وقت مخترعان به فکر ساختن دستگاه کپی افتادند.

کاغذ کربن سیاهجنس کاغذ

کاغذ کربن قدیمی یک ورق کاغذی است که یک طرف آن با یک لایه کربن سیاه ترکیب شده با موم کتد شده است. این کاغذ در طول زمان پیشرفت های زیادی کرده است. کرین سیاه در نهایت با جوهرهای خشک و کتینگ های پیگمنت تعویض شد. موم نیز جای خود را به پلیمرهایی ترکیب شده با حلال داد. ورق های کاغذ نیز با فیلم های پلاستیکی جا به جا شدند.

کربن سیاهنحوه کار

کاغذ کربن را بین نسخه اصلی و کپی می گذاریم. با نوشتن روی نسخه اصلی و فشاری که قلم به کاغذ و در نتیجه به کاغذ کربنی وارد می کند اثر نوشته روی کاغذ زیرین کپی می شود.

با پیشرفت تکنولوژی و دستگاه های کپی برداری استفاده از کاغذهای کربن به مرور زمان کمتر شد. اما هنوز در بانک ها و پزشکی کاربرد فراوانی دارد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *