BOPP چیست

BOPP چیست

BOPP چیست

BOPP چیست؟

BOPP چیست؟ BOPP که خلاصه عبارت biaxially-oriented polypropylene است یک متغیر از پلی‌پروپیلن (pp) است. پلی پروپیلن یک پلیمر ترموپلاستیک (قابل ارتجاع یا نرمش پذیر دراثر حرارت) است. این ماده یک سطح ایده آل برای چاپ است و از آن می توان در ساخت لیبل ها، استیکر ها و سایر قطعات و مواد پلاستیکی متنوع استفاده کرد. BOPP در اصل یک پلی پروپیلن که از دو سمت کشیده شده است.

ماده اصلی BOPP یعنی PP یا پروپیلن دومین پلاستیک مصنوعی جهان است (اولین پلاستیک مصنوعی پلی اتیلن یا PE است). تولید محصولات با این ماده بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است درحالیکه خصوصیات و عملکردهای بسیار مفیدی را ارئه می دهد.

BOPP چیستاز جمله کاربردهای معمول برای PP و BOPP عبارتند از:

  • لیبل های بسته بندی
  • ظروف مواد غذایی
  • طناب های پلاستیکی
  • پلاستیک های پزشکی
  • تجهیزات آزمایشگاهی

خصوصیات و کیفیت های انواع فیلم ها و ورق های BOPP

BOPP از تمامی خصوصیات مابقی پلاستیک های PP از جمله سختی، مقاوم در برابر فرسودگی و رطوبت، محصول پایانی انعطاف پذیر است با قابلیت تنظیم میزان شفافیت بهره مند است. همچنین، در حالیکه برچسب های مقاوم با عمر بلند را می سازند و به راحتی قابل چاپ هستند، اکثر چسب های بیرونی در اتصال و چسپیدن کمی به مشکل بر می خورند. این خصوصیات آن ها را برای لیبل زنی ایمن و با دوام برای مواد غذایی مناسب کرده است.

BOPP چیستچرا BOPP یک ماده عالی برای بسته بندی است؟

فیلم های BOPP می توانند سفید، متالیک رنگی یا شفاف باشند. قابلیت ساخت BOPP شفاف اجازه تولید بسته بندی و لیبل های ترنسپرینت و شفاف را برای نشان دادن محصول و محتوای داخل بسته را می دهد.

با جوهر و چسب مناسب می توان لیبل های ضد آب BOPP نیز تولید کرد. لیبل های سرسخت BOPP در آب یخ غوطه ور می شوند یا در معرض رطوبت بالا بدون هیچ گونه خرابی و خسارت قرار می گیرند. این محصول مقاومت استثنایی در برابر فرسودگی در قیاس با سایر لیبل های معمول دراند و مقاومت غیر معمولی مقابل حلال ها، اسید ها دارند.

BOPP چیستبرای لیبل و بسته بندی غذایی فیلم های BOPP مزایای قابل توجهی را ارائه می دهند.سمی نیستند. همانطور که گفته شد مقاومت بالایی دارند. برای بسیاری از محصولات غذایی و نوشیدنی ها مخصوصا آنهایی که شامل گوجه فرنگی، قهوه و محصولاتی اسیدی هستند از این برچسب ها استفده می کنند. همچنین BOPP برای لیبل قوطی ها، شیشه های و بطری ها مناسب هستند. از BOPP دربسته بندی مواد غذایی مانند اسنک ها، شیرینی و بیسکویت ها و … استفاده می شوند.

BOPP معمولاً به صورت رول های بزرگ تهیه می شوند و بعداً به سایزهای مختلف برش داده می شوند.

BOPP چیست

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *