اپسون

بازگشت به وبلاگ
Logo Epson

اپسون

اپسون

تشکیلات سیکو اپسون (Epson مخفف Son of electronic printer) یا به اختصار اپسون، یک شرکت الکترونیکی ژاپنی است. اپسون یکی از بزرگترین سازنده های پرینترهای دیجیتال و کامپیوتری و تجهیزات مربوط به تصویربرداری است.

شرکت اصلی آن در سووا ژاپن است اما زیرمجموعه های زیادی در سراسر دنیا دارد. اپسون یکی از سه شرکت اصلی زیرمجموعه گروه سیکو ژاپن است.

تاریخچه

ریشه شرکت اپسون به شرکت تاسیس شده توسط یک مغازه دار ساعت ساز در سال ۱۹۴۲ بر می گردد. این شرکت توسط خانواده هاتوری، موسس و بنیانگذار شرکت ساعت سازی سیکو حمایت شد. و شروع به تولید قطعات ساعت کرد. در سال ۱۹۶۱ شرکت تابع شینسو سیکی برای ساخت قطعات ساعت تاسیس شد. در سال ۱۹۶۴ گروه سیکو به عنوان ناظر زمانبندی بازی های المپیک تابستانی در توکیو انتخاب شد. در آن زمان نیاز به چاپ زمانبندی بازی ها احساس شد و بدین ترتیب سیکو شروع به اولین پرینترهای الکترونیکی کرد.

در سپتامبر ۱۹۶۸ شینسو سیکی اولین پرینتر رو میزی و کوچک دنیا را با نام EP-101 را تولید کرد. در سال ۱۹۷۵ برند اپسون بر پایه همین پرینتر به عنوان نام تجاری این شرکت برای تولید دستگاه های اداری منتشر شد. در آوریل همان سال شرکت آمریکایی اپسون برای فروش پرینترهای شرکت شینسو سیکی تاسیس شد. اپسون در دهه ۲۰۰۰ نام تجاری خود را ثبت کرده و کمتر از نام سیکو استفاده می کند.

این شرکت تکنولوژی جوهر افشان Micro Piezo را تولید کرد که از کریستال پیزوالکتریک در هر نازل استفاده می کرد و جوهر را در سر چاپ زمان اسپری روی صفحه گرم نمی کرد و چاپگر جوهر افشان Epson MJ-500 را (Epson Stylus 800 Cartridge) در مارس ۱۹۹۳ بر اساس این تکنولوژی وارد بازار کرد.

در سال ۲۰۰۴ اپسون اولین دوربین تک لنزی غیر بازتابی را وارد بازار کرد. در سال ۲۰۰۹ به طور کامل مالکیت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ساعت ژاپن به نام Orient Watch یا به عهده گرفت.

در سپتامبر ۲۰۱۲ اپسون چاپگر All in one XP-800 را معرفی کرد که قابلیت چاپ بی سیم را داشت و دارای اسکنر بود. از سال ۲۰۱۶ اپسون در بازار عینک های هوشمند وارد شد و عینک  Moverio Pro BT-2000 را تولید کرد.

محصولات

اپسون تولید کننده پرینترهای جوهرافشان، ماتریس سوزنی، لیزری، اسکنر، کامپیوتر رومیزی، پروژکتورهای خانگی و اداری، تلویزیون های تاتر خانگی، روبات ها، صندوق های کشییر، لپ تاپ و … است.

ESC\P

برای کنترل بهتر و تخصصی تر چاپگرهای خود، اپسون یک زبان کنترل چاپگر به نام Epson Standard Code for Printers یا ESC/P را معرفی کرد.

کارتریج جوهر

در ژانویه ۲۰۰۳ یک انجمن مواد مصرفی اداری پرینترهای جوهرافشان اپسون را تحریم کرد. علت این موضوع کارتریج های اپسون بود. کارتریج مقداری جوهر را در خود نگه داشته و پیغام خالی بودن می داد. اپسون ادعا کرد که پرینترهای خود مقدار کاغذ تعیین شده در هر شارژ کارتریج را چاپ می کنند و جوهر باقی مانده برای جلوگیری از خشک شدن در کارتریج می ماند. در سال ۲۰۱۵ چاپگرهای اپسون هنوز پیغام حالی بودن را می داد در حالیکه ۲۰ درصد از جوهر هنوز در کارتریج وجود داشت.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ