لیبل پرینتر

بازگشت به وبلاگ
لیبل زن

لیبل پرینتر

لیبل پرینتر

لیبل پرینتر یا چاپگر برچسب یک پرینتر کامپیوتری است که عمل چاپ را بر روی لیبل برچسب دار یا کارت استوک (تگ) انجام می‌دهد. لیبل پرینتری که خود دارای صفحه کلید و نمایشگر می‌باشد و به صورت مستقل عمل می‌کند (متصل به کامپیوتر نیست) اغلب لیبل ساز نامیده می‌شود. لیبل پرینترها با پرینترهای معمولی متفاوت هستند زیرا نیازمند مکانیزم‌های خاص تغذیه کاغذ هستند تا استوک‌های رولی یا صفحات برش خورده (تا شده به شکل باد بزن) را به کار گیرند. شیوه رایج برای اتصال لیبل پرینترها شامل سریال RS-232، یو اس بی (به انگلیسی: USB)، موازی، اترنت و انواع مختلف روش‌های بی سیم می‌باشد. لیبل پرینترها کاربردهای وسیعی دارند که شامل مدیریت زنجیره‌ای عرضه، چاپ قیمت فروش، لیبل‌های بسته بندی، چاپ روی نمونه‌های خون و مواد آزمایشگاهی و مدیریت داراییهای ثابت می‌باشد.

مکانیزم

طیف گسترده‌ای از مواد بر چسبی، نظیر کاغذ و مواد پلیمر مصنوعی («پلاستیک») در لیبل پرینتر به کار می‌رود. چندین نوع از مکانیزم‌های چاپ نظیر مکانیزم‌های لیزری و تماسی نیز استفاده می‌شوند، اما مکانیزم‌های چاپ حرارتی معمولا متداول تر هستند.

در اینجا دو نوع از پرینترهای حرارتی آمده است:

پرینتر حرارتی مستقیم که از کاغذهای حساس به حرارت استفاده می‌کند (شبیه به کاغذهای حرارتی فکس). لیبل‌های حرارتی مستقیم به مرور زمان (معمولا ۶ تا ۱۲ ماه) کمرنگ می‌شوند؛ اگر در معرض گرما، نور مستقیم خورشید یا بخارات شیمیایی قرار گیرند عمر آنها کوتاه می‌شود. از این رو لیبل‌های حرارتی مستقیم اصولا برای کاربردهای کوتاه مدت، مانند برچسب‌های حمل و نقل استفاده می‌شود.
پرینتر انتقال حرارتی برای انجام یک چاپ دائمی از حرارت استفاده می‌کند تا جوهر را از ریبون بر روی برچسب انتقال دهد. برخی از پرینترهای انتقال حرارتی قادر به چاپ حرارتی مستقیم نیز هستند.برای اطلاع از انواع ریبون ها بلاگ ما را مطالعه کنید.

زمانی که چاپ بر روی استوک لیبل‌های متوالی صورت می‌گیرد، احتمال دارد که محل چاپ از لیبلی به لیبل دیگر کمی جابجا شود. بسیاری از لیبل پرینترها از یک سنسور استفاده می‌کنند که فاصله، درز، خط یا سوراخ‌های بین لیبل‌ها را مشخص کند تا از ثبت محدوده چاپ بوسیله ابزار نشانگر اطمینان حاصل کنند. این موضوع برای پرینتر این امکان را فراهم می‌کند تا ورودی استوک لیبل را تنظیم کرده به طوریکه پرینت با این ابزار به خوبی مطابقت داشته باشد.

انواع لیبل پرینتر

 • لیبل پرینترهای رومیزی که معمولا برای کارهای سبک – تا متوسط- طراحی شده است، از رول با عرض ۴ اینچ استفاده می‌کند. این پرینترها بی صدا و ارزان قیمت هستند.
 • لیبل پرینترهای تجاری که به طور معمول می‌تواند رول بزرگتری (تا عرض ۸ اینچ) را در خود جای دهد و مخصوص کار چاپ با حجم متوسط است.
 • لیبل زن صنعتیلیبل پرینترهای صنعتی که برای کارهای سنگین، کارکرد مداوم در انبارها، مراکز توزیع و کارخانجات طراحی شده است. لیبل پرینترهای صنعتی قابل حمل که برای انجام کارهای سنگین در محل، طراحی شده است. نمونه‌هایی از این کارها لیبل زدن برای دستگاه‌های الکتریکی، سایت‌های احداث، طبقاتی از کارخانه که در آنها هیچ کامپیوتری وجود ندارد می‌باشد.
 • ریدرهای آر اف آی دی (به انگلیسی: RFID) لیبل پرینترهای مخصوصی هستند که همزمان عمل چاپ و رمزدار کردن بر روی فرستنده‌های خودکار آر اف آی دی (به انگلیسی: RFID)(تگها) که به کاغذ یا مواد ترکیبی قابل چاپ را انجام می‌دهند. تگ‌های آر اف آی دی (به انگلیسی: RFID) نیازمند اطلاعات چاپ شده برای سازگاری برگشتی با سیستم‌های بارکد هستند، از این رو انسان می‌تواند این تگ را تشخیص دهد.
 • لیبل پرینترهای سفارشی که برای خودکار کردن فرایند برچسب زنی طراحی شده‌اند. این سیستم‌ها در تجهیزات کارخانجات و انبارداری‌هایی که قاب و پالت آنها برای حمل و نقل باید برچسب زده شود رایج هستند.

نرم افزار لیبل

نرم افزار لیبل یک نرم افزار کامپیوتری است که بر روی یک کامپیوتر شخصی معمولی اجرا می‌شود و برای ایجاد یا قالب بندی کردن لیبل‌ها برای چاپ طراحی شده است.
این نرم افزار می‌تواند با استفاده از درایورهای پرینتر موجود در سیستم عامل یا درایورهای جاسازی شده در نرم افزار از طریق زیر سیستم پرینت سیستم عامل به چاپگر دسترسی داشته باشد.

همانطور که در این متن شرح داده شد این نرم افزار ممکن است با لیبل پرینترهای مخصوص کار کنند، یا برگه و لیبل‌های تغذیه متوالی در یک پرینر کامپیوتری معمولی را به کار گیرد.

لیبل پرینترهای شخصی یا لیبل سازها که دستگاه‌های دستی یا رومیزی کوچکی هستند.
آنها برای استفاده در دفاتر خانگی، دفاتر کوچک یا کسب و کارهای کوچک در نظر گرفته شده‌اند.

قیمت این پرینترها به طور کلی بسیار کم است که همین ویژگی آنها را در نزد کاربرانی که حجم کارشان کم است محبوب کرده است؛ اما آنها بر روی نوارهای مخصوصی که اغلب حرارتی هستند چاپ انجام می‌دهند که معمولا گران هستند. در گذشته، سیستم‌های مکانیکی که با برجسته سازی یک نوار پلاستیکی رنگی، به نام نوار امباس (آج زن)، کار می‌کردند رایج بود. چکشی به شکل یک حرف الفبا شکل آن حرف را به صورت برجسته در طرف مقابل نوار ایجاد می‌کرد. پلاستیک برآمده شده بی رنگ می‌شود و تقابل دیداری بوجود می‌آورد. امروزه این مدل تقریبا به طور کامل با وسایل الکترونیکی انتقال حرارت که خود دارای صفحه کلید و صفحه نمایش و یک کارتریج جامع حاوی مواد برچسب (و ریبون چاپ، در صورت استفاده شدن) می‌باشند جایگزین شده است.

منبع: ویکی پدیا

این نوشته را به اشتراک بگذارید

نظرات (1)

 • احمدی پاسخی برای %s بگذارید

  با سلام
  پرینتر حرارتی سوزنی به ابعاد ۱۰ در ۱۰ جهت نصب روی دستگاه اتوکلاو موجود هست یا خیر؟
  لطفا اعلام قیمت بفرمایید.
  ۰۹۱۲۴۶۸۴۹۳۹

  در زمان نصب مرداد ۳۱, ۱۳۹۷ خطایی رخ داد: ۵:۴۰ ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ