کاغذ کالک

بازگشت به وبلاگ
کاغذ کالک

کاغذ کالک

کاغذ کالک

کاغذ کالک که به آن تریسینگ یا ترسیم نیز می گویند، کاغذی است که دارای کمی تاری و کدری است که اجازه عبور نور از خود را می دهد.

این کاغذ در ابتدا برای آرشیتکت ها و مهندسین طراحی تولید شد تا طرح های خود را با این کاغذ کپی و ترسیم کنند.بعدها استفاده های دیگری نیز پیدا کرد. استفاده اصلی این کاغذ که برای طراحی و کپی بود با پیشرفت تکنولوژی و روش های دیجیتالی کمتر مورد استفاده قرار گرفت.

ترنسپرنتی یا شفافیت کاغذ به وسیله انتخاب با دقت متریال خام و پروسه ای که برای ساخت کاغذ استفاده می شود، به دست می آید. فیبرهای سلولزی پایه یک کاغذ را تشکیل می دهد که معمولاً از گونه های مختلف چوب یا فیبرهای پنبه گرفته می شوند. اغلب کاغذ شامل مواد ترکیبی دیگر برای افزایش یا کاهش کدری و کیفیت چاپ می باشد. برای کاغذ ترسیم یا نیمه شفاف لازم است تا هر متریالی که مانع از عبور کاغذ می شود را حذف کرد.

کاغذ کالکتوضیحات

همانطور که گفته شد کاغذ کالک کاغذی با کدری کم و قابلیت عبور نور از خود است. به آن کاغذ ترسیم می گویند زیرا می توان روی آن ترسیم انجام داد. وقتی کاغذ روی عکس قرار می گیرد، عکس زیرین به وضوح پیدا است. درنتیجه پیدا کردن لبه های عکس و کپی و نقش دادن عکس زیرین روی کاغذ کالک صورت می گیرد. فیبر سلولزی خالص نیمه شفاف است و هوا بین فیبرها گیر افتاده است که باعث کدری و سفیدی کاغذ می شود. اگر فیبرها تصفیه شده و زده شود تمام هوا خارج شده و کاغذ شفاف می شود. کاغذ های نیمه شفاف متراکم و فشرده هستند و شامل ۱۰% تا ۵۰% رطوبت هستند.

تولید

کاغذ کالک معمولاً از خمیر کاغذ سولفات شده تهیه می شود. فیبرها را تا مرحله هیدرولیزه شده می زنند (کار با ضربه زدن مدت دار در آب صورت می گیرد).

سه نوع پروسه برای تولید این کاغذ استفاده می شود:

 1. تصفیه مکانیکی فیبرهای سلولزی کاغذ برای ساخت فیبری که ژلاتینی باشد تا در هنگام فرم دهی به شکل کاغذ تمام هوا از ساختار داخلی کاغذ خارج می شود. این روش کاغذی نیمه شفاف با ظاهری یک دست در گرماژی بین ۴۲ تا ۲۸۰ را حاصل می کند.
 2. ساخت یک ورق عادی کاغذ و سپس پر کردن فاصله بین فیبرها با ماده ای که ضریب شکست یکسانی با سلولز دارد.
 3. ساخت یک ورق عادی کاغذ و غوطه ور کردن کاغذ با کیفیت در سولفوریک اسید برای چند ثانیه. اسید بعضی از سلولزها را به حال ژلاتینی تبدیل می کند. وقتی کاغذ دست کاری شده شسته و خشک می شود، محصول نهایی بسیار قوی تر از کاغذ معمولی است. کاغذ کالک مقاوم در مقابل روغن و چربی است.

سایزبندی در تولید تعیین می کند که آیا کاغذ برای پرینترهای لیزری، جوهرافشان یا افست است. کاغذ کالک ممکن است کتد شده یا نشده باشد. کاغذ کالک طبیعی برای چاپ لیزری معمولآً کتد نشده است.

کاغذ کالک می تواند بازیافت شود و همچنین در ساخت آن تا ۳۰% درصد می توان از الیاف بازیافتی استفاده کرد.

خصوصیات تکنیکی

خصوصیات کاغذ کالک طبیعی

 • سطح صاف
 • زمان مصرف ندارد
 • بدون اسید
 • بازیافتی

در زیر استاندارد های اصلی کاغذ کالک آورده شده است. عموماً در گرماژهایی بالاتر از ۶۰ ساخته می شود.

 

کاغذ کالک

کاربردها

 • روش های چاپ سنتی : لترپرس، افست، سیلک
 • چاپ لیزری و جوهرافشان
 • پردازشی: جلازدن، لمینیت، پانچ و …
 • طراحی: جوهر، مداد و …
 • نورپردازی سینما و عکاسی
 • محصولات نهایی
 • پاکت، نامه گذاری، تراکت، کاور آلبوم، کارت ویزیت، کارت دعوت، کارت بازی، پوستر، اوریگامی

برای خرید کاغذ کالک به فروشگاه وبسایت مراجعه کنید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ