کاغذ کنواس

کاغذ کنواس

کاغذ کنواس

کاغذ کنواس

کاغذ کنواس یک نوع کاغذ بافت دار سنگین وزن است که سطح آن کتد شده و بسیار شبیه پارچه کنواس است.

کاغذ کنواس

کنواس یک پارچه پشمی با دوام است که برای ساخت بادبان، چادر، کیف و کوله پشتی و سایر وسایل دیگری که نیاز به سختی و عمر بالا دارند به کار می رود. از پرکاربردترین موارد استفاده کنواس م یتوان به بوم های نقاشی اشاره کرد. بوم ها از کنواس کشیده شده دور یک قاب چوبی درست می شوند.

کنواسکنواس های امروزی از کتان یا پنبه تولید می شوند اما در گذشته کنواس از کنف ساخته می شد. کنواس با پارچه های پنبه ای و سنگین وزن دیگر مانند جین متفاوت است زیرا از بافت ساده به جای توری ساخته شده است.

کنواس در دو فرم پایه ساخته می شود: ۱) ساده ۲) داک

رشته های کنواس داک فشرده و پیچیده تر تنیده شده اند. کلمه داک از کلمه Doek هلندی گرفته شده است.

نقاشی

کنواس به معمول ترین رسانه برای نقاشی رنگ روغن تبدیل شده است. این بوم ها جایگزین پنل های چوبی شده اند. کنواس از قرن ۱۴ میلادی در ایتالیا مورد استفاده قرار گرفت. از قدیمی ترین نقاشی های باقی مانده روی کنواس می توان به مدونای فرانسوی با فرشتگان است که مربوط به سال ۱۴۱۰ میلادی در برلین است. نقاشی روی کنواس از پنل چوبی بسیار ارزانتر است.

کنواس معمولاً روی یک قاب چوبی به نم استرچر کشیده شده است. معمولاً یا بک نوع بتونه کتد شده است تا از تماس مستقیم رنگ روغن با فیبرهای کنواس جلوگیری می شود. زیرا تماس رنگ با بافت باعث کاهش طول عمر و دوام کنواس می شود.

کاغذ کنواس نیز مانند بوم کنواس برای نقاشی استفاده می شود. و در خیلی از موارد از جمله سریع تر خشک شدن اثر نسبت به بوم ارجحیت دارد.

بوم کنواسانواع و موارد استفاده

کنواس در وزن های مختلف ارائه می شود. سبک وزن (۱۱۰گرم)/ وزن متوسط (۲۰۰گرم)/ سنگین وزن (۲۸۰تا ۳۴۰گرم) اما شماره گذاری های کنواس برعکس است. مثلا کنواس ۱ سبک تر از شماره ۴ است. کنواس به غیر از هنر کاربردهای مختلفی مانند چادر، لباس و کیف و کفش و … دارد.

کاغذ کنواس برای رسانه های مختلف مانند رنگ روغن، کازئین، آلکید و حتی مارکرها به کار می روند و در گرماژهای مختلفی ارائه می شوند.

کاغذ کنواس

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *