جوهر مایع (Liquid Ink)

بازگشت به وبلاگ
جوهر مایع

جوهر مایع (Liquid Ink)

جوهر مایع (Liquid Ink)

به طور معمول پرینترهای جوهر افشان از جوهر مایع استفاده می کنند. چاپ پرینترهای مبنی بر جوهر مایع از وضوح و شفافیت رنگی بیشتری نسبت به بقیه چاپگرها برخوردار هستند و به این دلیل استفاده آن ها در صنعت چاپ عکس و تصاویر و کارهای گرافیکی بیشتر است.

انواع جوهر مایع:

Dye-Based:

جوهر های دای (رزانه یا آبکی) بسیار مقرون به صرفه هستند. اما معمولاً به مرور زمان در معرض نور (ماوراء بنفش) کم رنگ تر می شوند. زیرا این جوهر ها شفاف یا ترنسپرنت هستند. حاصل چاپ رنگ های پایه دای روشن تر و شفاف تر از مابقی جوهرها است. این نوع جوهر بلافاصله پس از چاپ خشک می شوند. خشک شدن سریع دای  احتمال خراب شدن و دست خورده شدن رنگ ها و عکس ها را کمتر می کند. جوهر های بر پایه دای به علت ساختار ملکولی کوچکی که دارند باعث جذب فوری در کاغذ شده و پراکندگی رنگ بسیار کمی دارند. با این حال درصورت تماس با آب یا محیط رطوبتی، کوچک بودن ملکول ها باعث لکه دار شدن.چاپ می شود.

  • Dye-sublimation

جوهر Sublimation (تصعیدی) از دسته جوهرهای بر پایه دای هستند که با تکنولوژی حرارتی بر روی صفحه چاپ (از هر نوعی: پلاستیک، کاغذ، پوستر و …) انتقال پیدا می کنند. واژه سابلیمیشن اولین بار به دلیل یک باور غلط مطرح شد که جوهر های دای می توانند مستقیماً بدون رفتن به حالت مایع، از حالت جامد به گاز تبدیل شوند که با انجام این فرآیند و تبدیل شدن جزئی دای به مایع (dye-diffusion)، این ادعا به کلی رد شد. تفاوت اصلی این جوهر ها با جوهر دای معمولی شفاف نبودن آنها است. سابلیمیشن نور را از خود عبور نمی دهد و این خصوصیت باعث ماندگاری چاپ بر پایه ساب در مقابل نور است. اکثر پرینترهای حرفه ای  و مصرفی دای سابلیمیشن برای تولید عکس، کارت شناسایی، لباس، و… طراحی شده اند.

نکته مهم: جوهر سابلیمیشن علاوه بر چابگرهای مخصوص خود، در چاپگرهایی با هد  Epson نیز قابل استفاده هستند. زیرا هد چاپگر اپسون پیزوالکتریک (لرزشی) است اما هد چاپگرهایی مانند HP یا Canon ترمال (حرارتی) است. و به علت حساس بودن جوهر سابلیمیشن به حرارت، استفاده از این جوهر در پرینترهایی با هد حرارتی باعث خشک شدن سریع جوهر در هد می شود.

Pigment-Base:

جوهر Pigment در قیاس با دای قیمت بالاتری داشته اما دارای مزایای فراوانی است.دانه های کوچکی از رنگ را در سطح کاغذ قرار می دهند و در مقابل کمرنگ شدن مقاوم ترند. ضد آب هستند و دوام بالاتری دارند.

درحالیکه جوهر های دای بعد از چند روز شروع به کمرنگ شدن کرده، جوهر های بر پایه  Pigment دوام بالایی بسته به نوع کاغذ مصرفی دارند که گاهی اوقات به ۱۰۰ سال هم می رسند.

 

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

نظرات (2)

  • درب ضد سرقت ترکیه پاسخی برای %s بگذارید

    سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید
    ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت
    می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

    در زمان نصب دی ۳۰, ۱۳۹۶ خطایی رخ داد: ۷:۰۷ ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ