فلورسنت سابلیمیشن

فلورسنت سالیمیشن

فلورسنت سابلیمیشن

فلورسنت سابلیمیشن

فلورنس به بازتاب نور از سطحی که نور یا تابش الکتریکی دیگری را جذب کرده است، می گویند. در اکثر موارد نور بازتابی طول موج بلندتری دارد و بنابراین انرژی کمتری نسبت به مقدار اولیه جذب شده خود دارد.

فلورنس کاربردهای زیادی از جمله در زمین شناسی،پزشکی، جواهر و گوهرشناسی، نورپردازی، رنگ آمیزی، علائم هشدار دهنده، پوشاک و .. دارد.

فلورسنت سابلیمیشنجوهر فلورسنت سابلیمیشن

بازار سابلیمیشن این روزها در صنعت پوشاک و دکوراتیو بسیار داغ است. دو رنگ فلورسنت برای جوهر سابلیمیشن موجود است. رنگ زرد فلورسنت و صورتی فلورسنت. در یک پرینتر چهار رنگ برای چاپ فلورسنت نمیتوان رنگ زرد و مگنتا معمولی را با رنگ های فلورسنت جا به جا کرد. زیرا به آن ها اندازه کافی برای چاپ رنگ های معمولی  پررنگ نیستند و مثلاً به جای چاپ قرمز، نارنجی چاپ می کند.

برای اجرای درست رنگ های فلورسنت به پرینتری حداقل با ۶ رنگ نیاز است. همچنین برای چاپ از یک برنامه RIP یا پردازش تصویر با هدف کنترل رنگ های معمولی و فلورسنت استفاده می شود. معمولاً  پرینترهای سابلیمیشن که دارای چهار رنگ دو گانه یا هشت رنگ هستند به کار گرفته می شوند. تا ۶ رنگ معمولی و دو رنگ فلورسنت را بتوان استفاده کرد.

فلورسنت سابلیمیشن

برنامه RIP

نرم‌افزارهای RIP یا پردازش تصویر مانند OnyX برای ترکیب رنگ های موجود پرینتر و کنترل آن ها به کار می روند. در فلورسنت سابلیمیشن می توان با RIP تعیین کرد که کدام نواحی با رنگ های فلورسنت چاپ شود. همچنین با کنترل میزان رنگ قرار گرفته روی کاغذ کمرنگی یا پررنگی آن ها تعیین کرد. در ضمن با ترکیب جوهرهای سابلی معمولی با فلورسنت رنگ های فلورسنت جدیدی خلق کرد. برای مثال اگر رنگ فلورسنت سبز بخواهیم با برنامه RIP مناسب به پرینتر دستور ترکیب و نشاندن دو رنگ سیان معمولی و زرد فلورسنت روی کاغذ را می دهیم.

فلورسنت سابلیمیشن

همانطور که می دانید بعضی از مارکر ها و لباس ها رنگ ها روشن تر و براق تری دارند! و بعضی از آن ها در تاریکی از خود درخششی (نئونی) نشان می دهند. این محصولات به نظر می آید نور بیشتری نسبت به آنچه جذب کرده اند، ساتع می کنند.

رنگ چگونه با چشم قابل تشخیص است؟ با تابش نور اجسام طول موج های مختلفی از نور را جذب و بعضی از آن ها را دفع می کنند. برای مثال برای اینکه ما نور زرد را ببینیم، جسم زرد رنگ طول موج زرد را دفع و مابقی طول موج ها را جذب می کند. رنگ های فلورسنت همچنین عمل جذب و دفع نور را انجام می دهند اما براقی و درخشندگی اضافی آن ها از انرژی نامریی به نام فرابنفش گرفته می شود.

فرا بنفش یا UV

نور فرابنفش یا UV نوری است در طیف که به علت طول موج بسیار کوتاه خود قابل مشاهده نیست.رنگ های معمولی نور UV را به همراه مابقی طول موج های دیگر جذب می کنند و بازتابی از آن نداشته و به این علت قابل مشاهده نیست. اما رنگ های فلورسنت حاوی موادی هستند که به UV واکنش می دهند. بعضی از ملکول های موجود در رنگ های فلورسنت به وسیله انرژی نور UV فعال و انرژی دار می شوند. میزان این انرژی کاهش یافته و بخشی از انرژی اتلافی به صورت نور قابل مشاهده است. در رنگ های فلورسنت این انرژی نامریی به صورت نور قابل مشاهده به نمایش در می آیند.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *