نانوکتینگ

بازگشت به وبلاگ
nano coating

نانوکتینگ

نانوکتینگ : پوششی با تکنولوژی نانو

نانو

کلمه نانو از واژه یونانی dwarf یا کوچک الهام گرفته است که امروزه معنایی علمی دارد. نانو به اندازه یک میلیاردم متر است. برای تجسم بهتر، یک نانو متر (nm) از یک موی انسان ۸۰ هزار مرتبه نازک تر است.

امروزه فناوری نانو کاربردهای زیادی در صنعت و بازارهای مصرفی دارد. از دستگاه های پزشکی تا صنعت ماشین سازی و منسوجات گرفته، همگی از این تکنولوژی استفاده می کنند. برای مثال اگر بخواهید از لباس محبوب خود در مقابل لکه های غذا و نوشیدنی و از کفش های نو و براق خود در مقابل صدمات گل و لای و نمک محافظت کنید یا ظاهر ماشین خود را طوری نگهداری کنید که انگاری تازه شسته شده است می تواند از کتینگ نانو استفاده بکنید.

 

در حال حاضر دو شرکت بزرگ یکه تاز تولید کتینگ (پوشش) نانو در جهان هستند. شرکت بریتانیایی P2i و شرکت بلژیکی Nanex

کتینگ شیشه مایع Liquid Glass از شرکت P2i

کتینگ شیشه مایع بر پایه سیلیکون دی اکسید خالص و بدون ذرات است. شیشه پنجره برای مثال دارای ناخالصی است. در این کتینگ شیشه در شکل ملکولی خود و به حالت مایع نگه داری شده و از خشک شدن آن جلوگیری می شود. این شیشه مایع به صورت لایه ای بسیار نازک و نانو روی تار و پودهای جسم پوشیده می شود و هیچ تغییری در بافت و شکل ظاهری جسم ایجاد نمی کند. به چشم غیر مسلح نامرئی و بسیار بادوام و انعطاف پذیر است. خاصیت فوبیایی بسیار قوی دارد. فوبیایی یعنی روغن و آب و سایر مایعات را پس زده و جذب نمی کند. سطوح دستکاری شده و کتینگ شده با شیشه مایع به راحتی با آب تمیز شده و نیاز به استفاده از حلال و تمیز کننده ها نمی باشد.

Liquid Glass

کتینگ نانو پلیمر از شرکت Nanex

در حالیکه کمتر از یک دهه از کشف تکنولوژی نانو گذشته است تحقیقات علمی و تجاری گسترده ای در زمینه فناوری نانو پلیمر، پلیمرها و یا کو پلیمرهای با نانو ذرات یا نانو فیلرهای پراکنده در ماتریکس پلیمری صورت گرفته است. نانو پلیمر امروزه کاربرد بسیار زیادی در در صنعت و بازارهای مصرفی دارد. کتینگ نانو پلیمر خواص جدید و جالبی را به مواد اضافه می کند. در این کتینگ یک لایه پلیمری نازک روی بافت مواد پوشیده می شود. وقتی نانو پلیمر روی یک سطح پوشیده می شود، اتفاق های فوق العاده ای رخ می دهد. از جمله رایج ترین آن ها همان خاصیت فوبیایی یا فوق آبگریزی است که آب و روغن را پس می زند.خاصیت دیگر جلوگیری از انباشته شده آب است. آب انباشته شده منبع غذایی باکتری و قارچ است که نانو پلیمر از رشد آن ها در مناطق کتینگ شده جلوگیری می کند.

همیشه خشک

یکی از نمونه های پوشش نانو پلیمر محصولی به نام همیشه خشک است. این ماده از تمام سطوح با قابلیت جذب مثل پارچه، چرم، چوب و سنگ در مقابل لکه و مایع ها با هر چگالی محافظت می کند. فرمول همیشه خشک شامل نانو پلیمرهایی در سطح ملکولی است که با سطوح ترکیب شده و یک لایه نازک نامرئی محافظ با خصوصیت آبگریزی بالا ارائه می دهد. هر مایعی با تماس با این سطوح دستکاری شده لیز خورده و می ریزد و به هیچ وجه به سطح ماده نمی چسبد.

always dryدانشمندان موسسه فناوری ایتالیا در جنوا، ایتالیا، فرآیندی را برای پوشش هر نوع فیبر سلولزی مانند کاغذ یا پارچه توسعه داده اند . که شامل ترکیب مولکولهای فیبر با یک محلول نانو ذرات است ایجاد یک ماتریس پلیمری می شود. و به کاغذ خاصیت مغناطیسی و ضد آبی می دهد.

waterproof paper

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ